W Sętalu fajrowanie geburstagu

12.08.2014
Fajrowanie geburstagu Sętala (czyli świętowanie urodzin, bo tak się kiedyś we wsi mówiło mówiło) odbyło się w niedzielę 3 sierpnia. We wspólnej zabawie połączyło nowych i starych mieszkańców.

Słodka Dolina - kto, kiedy i dlaczego tak pięknie nazwał tę wieś nie wiadomo. Wiadomo tylko, że pierwszy raz wspomniana jest w dokumentach w 1344 r. Dlatego też tę datę sętalacy przyjęli za datę założenia wsi i dlatego świętowali jej 670. urodziny. Rozpoczęła je msza św. Po mszy, na skwerze w środku wsi, uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą 670. rocznicę założenia Sętala. Na tablicy wyryty został napis „Mieszkańcom Sętala z okazji 670. rocznicy założenia wsi”. Jej fundatorem było sołectwo, a odsłonięcia dokonała m.in. Frieda Marcinkowska – najstarsza sętalanka urodzona w Sętalu.

Powrót po 40 latach
Po tym uroczystym momencie podzielono olbrzymi urodzinowy tort. Uczestnicy festynu wraz z kapelą ludową odśpiewali Sętalowi„1000 lat”. Życzenia urodzinowe i dobrej zabawy na festynie mieszkańcom Sętala złożyli goście – przedstawiciele władz gminy oraz Jan Hacia – członek zarządu Wspólnoty Byłych Mieszkańców Powiatu Olsztyńskiego z Niemiec.
Jak to na urodzinach, nie mogło zabraknąć jadła i napojów, przyrządzonych głównie przez mieszkańców Sętala. Można było skosztować pierogów, krokietów, bigosu, pysznych ciast, gofrów i wędlin. Kusiły miody z sętalskich pól, domowe nalewki o zaskakujących smakach i piwo.
Organizatorzy festynu – Stowarzyszenie Przyjaciół Sętala i sołtys Sętala - przygotowali dla dzieci i dorosłych różne konkursy. Gwoździem programu stało się przedstawienie „Na Warmii” wg. wiersza Elzy Wohlgemuth, byłej sętalanki, obecnie mieszkającej w Mülheim w Niemczech, w wykonaniu aktorskich talentów z Sętala. Opowiadało o wielokulturowości wsi i było bogato przeplatane piosenkami typowymi dla każdej narodowości. Wątkowi niemieckiemu towarzyszyła piosenka „Junge kommt bald wieder nach Hause”.
Na festyn przyjechali dawni i obecni parafianie z niemal całej Europy, głównie z Niemiec, ale też np. z Holandii, Anglii, Irlandii, a nawet Hiszpanii.
- Przyjechałam tutaj za namową koleżanki po 40 latach, pierwszy raz od wyjazdu. Jestem pod wrażeniem. Dużo się tu zmieniło. Gdybym wtedy wiedziała, że tak tu teraz będzie – to bym nie wyjechała, bo początek w Niemczech miałam trudny - zwierza się Agnieszka Kolodzińska, obecnie Schiller z Duisburga, a kiedyś z Rozgit.
Dochód z festynu w wysokości 3,5 tys. zł zasilił fundusz remontowy zabytkowego kościoła św. Mikołaja w Sętalu. Festyn był dofinansowany z budżetu gminy Dywity.

Historia Sętala
Sętal -wieś w pow. olsztyńskim. Jej nazwa wywodzi się z języka niemieckiego – Süβenthal. Pierwszy kościół mieszkańcy zbudowali już w XV w., ale został zniszczony, prawdopodobnie w czasie wojny polsko-krzyżackiej w latach 1519-21, wraz z całą wsią. W XVI w. kościół został odbudowany. Spalił się w 1908 r. Obecny kościół powstał w 1910 r. Z pożarem kościoła w 1908 r. wiąże się niewyjaśniona historia monstrancji z 1595 r. Monstrancja ta w latach 30. XX w. pojawiła się na aukcji w Lucernie w Szwajcarii. Chociaż władze Diecezji Warmińskiej starały się ją odzyskać – do Sętala nie wróciła. W Sętalu przeważała ludność niemiecka. Posługiwała się gwarą zwaną Heilsberger Platt.
lek

Setal - przedstawienie Na warmii
Setal -krojenie tortu. Pierwsza z l. sołtys Dorota Gol, druga Danuta Kryszałowicz -prezes Stowarzyszenia Przjaciół Setala