Uhonorowany Sprawiedliwy


Ksiądz Wojciech Zink został uhonorowany tytułem Sprawiedliwego 2018. W Ogrodzie Sprawiedliwych na warszawskiej Woli zostanie posadzone drzewko oraz odsłonięty kamień poświęcony odznaczonemu. Spośród siedmiu nominowanych w tym roku tytuł został przyznany trzem wielkim postaciom. Obok ks. Zinka tytuł otrzymał prawnik Rafał Lemkin i świadek ludobójstwa Ormian Armin T. Wegner.

A wszystko odbyło się podczas uroczystej gali 4 marca w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w związku z obchodami Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych. Na gali obecny był Jan Kasprowicz, Wójt Gminy Gietrzwałd.
Co roku spośród zgłoszonych kandydatur Komitet Ogrodu Sprawiedliwych dokonuje wyboru. Kandydaturę ks. Wojciecha Zinka zgłosili m.in. mieszkańcy gminy: Adam Kochanowski, Leszek Orciuch oraz prof. Robert Traba. Poparcia udzieliło Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa „Borussia” z Olsztyna jak również Gimnazjum Gminne im. ks. Wojciecha Zinka w Gietrzwałdzie oraz Stowarzyszenie „Woryty”.
Galę poprowadził Jerzy Kisielewski, a sylwetki Sprawiedliwych przedstawiła Maja Komorowska. Sprawiedliwi to ludzie występujący w obronie godności człowieka w czasach wojen i zbrodni w XX i XXI wieku.
Ksiądz Wojciech Zink jako jedyny sprzeciwił się aresztowaniu Prymasa Wyszyńskiego w 1953r. oraz odmówił podpisania i odczytania w kościele deklaracji uległości. Za ten brak podporządkowania został skazany na dwa lata więzienia.
Do tej pory tytuł przyznano 15 wielkim postaciom. W ich gronie znajdują się między innymi Władysław Bartoszewski, Tadeusz Mazowiecki czy Nelson Mandela.