Szpital w Biskupcu przyjazny kombatantom

30.11.2011

Szpital Powiatowy im. Mikulicza w Biskupcu przystąpił do programu o realizacji_ świadczeń zdrowotnych poza kolejnością dla kombatantów i osób represjonowanych. Porozumienie w tej sprawie podpisał Marek Pietras, dyrektor szpitala, który odebrał też certyfikat „Szpital przyjazny kombatantom".

Program, który jest wdrażany przez Urząd Marszałkowski w Olsztynie jest  adresowany do kombatantów i osób represjonowanych mieszkających w naszym regionie, którzy nie korzystają w pełni z uprawnień ustawowych.
- Program powinien doprowadzić do polepszenia dostępności do opieki zdrowotnej dla tej grupy adresatów - uważa Marek Pietras.
Szpital w Biskupcu został tym samym jedną z 16 placówek w regionie, która przystąpiła do programu dla kombatantów. Dyrektor Pietras podpisał porozumienie o realizacji świadczeń zdrowotnych poza kolejnością dla kombatantów i osób represjonowanych z takimi  instytucjami, jak: Wojewódzką Radą Kombatantów w Olsztynie oraz Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Olsztynie.
Do celów szczegółowych programu należą m.in. poprawa dostępności i jakości usług zdrowotnych w ramach rzeczywistych możliwości ochrony zdrowia, przy zachowaniu pełnej równowagi finansowej, wzrost świadomości personelu medycznego w zakresie ustawowych praw docelowej grupy społecznej oraz wzrost świadomości kombatantów i osób represjonowanych na temat przysługujących im praw związanych z dostępnością do świadczeń zdrowotnych

Kombatanci i Osoby Represjonowane mają ustawowo zagwarantowane szczególne uprawnienia związane z dostępem do świadczeń zdrowotnych:

  • Kombatanci, osoby represjonowane, inwalidzi wojenni i wojskowi a także wdowy i wdowcy po osobach uprawnionych ( na podstawie stosownego zaświadczenia) mają prawo do świadczeń poza kolejnością w placówkach medycznych - szpital, poradnia specjalistyczna, gabinet fizjoterapii, pracownia RTG, Laboratorium.
  • Kombatanci, osoby represjonowane, inwalidzi wojenni i wojskowi oraz cywilne niewidome ofiary działań wojennych mają prawo korzystać bez skierowania z ambulatoryjnych porad i świadczeń specjalistycznych każdego typu.
  • Inwalidom wojennym, osobom represjonowanym, ich małżonkom pozostającym na ich wyłącznym utrzymaniu oraz wdowcom i wdowom po poległych żołnierzach i zmarłych inwalidach wojennych i osobach represjonowanych, uprawnionych do renty rodzinnej przysługuje bezpłatne zaopatrzenie w leki oznaczone symbolem Rp lub Rpz, osobom które doznały uszczerbku na zdrowiu w związku z działaniami wojennymi oraz cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych przysługuje bezpłatne zaopatrzenie w leki objęte ministerialnymi wykazami leków podstawowych i uzupełniających określone odrębnymi przepisami. Receptę na bezpłatne leki może wystawić uprawniony lekarz na podstawie dokumentu potwierdzającego uprawnienia.
  • Inwalidzi wojenni i wojskowi oraz cywilne niewidome ofiary działań wojennych lub osoby represjonowane posiadają uprawnienia do otrzymania bezpłatnie przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych na podstawie zlecenia lekarza.


Dokumenty uprawniające do świadczeń poza kolejnością to:
1. LEGITYMACJA lub ZAŚWIADCZENIE o przyznaniu uprawnień kombatanckich wydane przez Urząd ds. Kombatantów i Osób  Represjonowanych.
2. LEGITYMACJA inwalidy wojennego i wojskowego wydana przez  Zakład Ubezpieczeń Społecznych o symbolu ZUS Rw-51.
3. LEGITYMACJA osoby represjonowanej wydana przez Zakład Ubezpieczeń o symbolu ZUS Rw-52.
4. Stosowne ZAŚWIADCZENIE wydane przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych dla wdów i wdowców po osobach  uprawnionych.