ŚWiR’2021, czyli Święta Warmia i Rowery

10.06.2021
Wyzwanie przejechania 555 kilometrów wzdłuż granic Świętej Warmii i to w czasie nie dłuższym niż 80 godzin podjęło 35 rowerzystów-wyczynowców, którzy zgłosili swój udział w pierwszym regionalnym ultramaratonie.

– Przecieramy szlak, trasa jest wyznaczona, zawodnicy – niewątpliwie pozytywnie zakręcone  rowerowe „świry” – gotowi, nagrody czekają – mówi Piotr Groszkowski, miłośnik nie tylko ekstremalnych wypraw rowerowych, organizator zawodów. – A zasady są proste: trzeba jak najszybciej dotrzeć do mety.

Trasa maratonu wiedzie wzdłuż historycznej granicy Warmii, a jej szczegółowy przebieg uczestnicy poznają dopiero przed samym startem. A ten zaplanowany jest na czwartek (10 czerwca) na godz. 9 w Centrum Rekreacyjno-Sportowego „Ukiel” – Słoneczna Polana w Olsztynie. Zawodnicy mają 80 godzin na pokonanie ponad pół tysiąca kilometrów. Na mecie muszą się pokazać najpóźniej w niedzielę o godz. 17.

Na rowerowych ultramaratończyków czekają polne drogi, szutry, betonowe płyty, warmińskie bruki, czyli drogi, na których zatrzymał się czas. A to nie wszystkie wyzwania. Zgodnie z zasadami wyścigu każdy zawodnik musi być samowystarczalny, co oznacza, że sam musi zadbać o jedzenie, spanie, naprawę sprzętu itp. Na trasie nie można bowiem korzystać z pomocy przygotowanej przed startem wyścigu, ani osób trzecich, która nie jest dostępna na równych zasadach dla pozostałych uczestników. Dzięki wyposażeniu zawodników w nadajniki sygnału GPS można na bieżąco śledzić rywalizację zawodników na trasie – https://swir.1008.pl.

Mimo iż organizowany jest po raz pierwszy na Warmii, ŚWiR Ultra Gravel Race zgromadził wielu zawodników, którzy od lat odnoszą sukcesy w ultramaratonach rowerowych. W tym gronie jest też pięć pań, które zdecydowały się podjąć to wyzwanie.

– Wprawdzie zawodnicy raczej nie będą mieli wiele czasu na podziwianie uroków Świętej Warmii, ale mam nadzieję, że przeżyją prawdziwą przygodę – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński, który obok Piotra Grzymowicza, prezydenta Olsztyna jest patronem tego przedsięwzięcia. – Wierzę, że także ta impreza wpisze się na stałe do naszego kalendarza promocyjnego i z czasem będzie jedną z wizytówek regionu. A pasjonaci dwóch kółek będą mieli szansę sprawdzić swoje umiejętności, ale też poznać walory krajobrazowe i turystyczne Warmii.

Początek ultramaratonu ŚWiR’2021: czwartek (10 czerwca) o godz. 9, Centrum Rekreacyjno-Sportowego „Ukiel” – Słoneczna Polana w Olsztynie.

fot. Freepik.com