Światowy Dzień Walki z Rakiem - 4 lutego

02.02.2016
O własnym zdrowiu myśleć należy zawsze, lecz 4 lutego - w szczególności. To data corocznie organizowanego Światowego Dnia Walki z Rakiem. Wojewódzkie odziały NFZ realizują przedsięwzięcia społeczne promujące wykonywanie profilaktycznych badań onkologicznych. W 2016 roku w tym dniu priorytetem są badania mammograficzne i cytologiczne.
Do akcji włączył się także Powiat Olsztyński wraz z gminami: Biskupiec, Jonkowo, Olsztynek i Purda. W tych urzędach 4 lutego 2016r. interesanci będą mogli otrzymać ulotki informacyjne dotyczące profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy.
Serdecznie zapraszamy!

DLACZEGO PROFILAKTYKA RAKA PIERSI I RAKA SZYJKI MACICY JEST TAK WAŻNA?

Rak piersi to najczęściej występujący u kobiet nowotwór złośliwy. Co roku na tę chorobę zapada 12000 Polek. Prawie połowa z nich umiera (15 dziennie), bo zbyt późno zgłosiły się do lekarza.
W Polsce co roku na raka szyjki macicy zapada 4000 kobiet (10 dziennie), a połowa z nich umiera przez zbyt późne zgłoszenie się do lekarza.

DO KOGO SKIEROWANE SĄ PROGRAMY?

Program profilaktyki raka piersi skierowany jest do grupy kobiet, zgodnie ze statystykami, najbardziej zagrożonych w wieku od 50 do 69 lat, które przez ostatnie dwa lata nie miały wykonywanej mammografii. Program profilaktyki raka szyjki macicy skierowany jest do grupy kobiet, najbardziej zagrożonych w wieku od 25 do 59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonywanego badania cytologicznego.

W sobotę 6 lutego w Szpitalu MSW w Olsztynie  w ramach ww. akcji w godzinach 9:00-12:00 otwarte zostaną następujące poradnie:

· Poradnia Hematologii
· Poradnia Chirurgii Onkologicznej
· Poradnia Chemioterapii
· Pracownia Mammograficzna (badania skryningowe dla kobiet w wieku 50 - 69 lat)
· Poradnia Ginekologiczna (badania cytologiczne dla kobiet w wieku 25- 59)
· Laboratorium (badania PSA dla mężczyzn po 40 roku życia oraz badania morfologiczne), rejestracja w godzinach 8:00 – 14:00 pod nr tel.: 89 539 80 76