Strażacka Wigilia w starostwie


Ponad trzy tysiące interwencji do grudnia zanotowali strażacy w powiecie olsztyńskim. O statystykach, nowym sprzęcie i planach na 2014 r. rozmawiali podsumowując mijający rok członkowie Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP w Olsztynie.

Na posiedzeniu, które się odbyło 12 grudnia w Starostwie Powiatowym w Olsztynie nie mogło zabraknąć również świątecznych życzeń. W mijającym roku na terenie powiatu najczęściej do zdarzeń wyjeżdżali strażacy ochotnicy z gminy  Purda, w skład której wchodzi OSP Klebark Wielki. Nie licząc grudnia druhowie z tej jednostki interweniowali w regionie aż 124 razy. Równie często interweniowali strażacy z OSP Barczewo, Dobre Miasto i Olsztynek.
Obecny na spotkaniu komendant miejski PSP w Olsztynie bryg. Andrzej Górzyński omówił statystykę akcji poszczególnych jednostek, przedstawił informacje dotyczące dofinansowania OSP z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz z Powiatu Olsztyńskiego.
W sumie na doposażenie jednostek tylko Powiat Olsztyński przeznaczył w 2013 roku kwotę 120 tysięcy złotych. Starosta Mirosław Pampuch, który pełni również funkcję prezesa zarządu oddziału powiatowego ZOSP RP w Olsztynie zapewnił, że i w 2014 roku taka sama kwota trafi do strażaków ochotników z powiatu.
- Już od czterech lat Powiat Olsztyński sukcesywnie wspiera finansowo ochotnicze straże pożarne – mówi starosta Mirosław Pampuch. – Dzięki tym pieniądzom druhowie wzbogacają się o sprzęt, który potem wykorzystują do ratowania zdrowia i życia mieszkańców powiatu.
Na sukces w pozyskiwaniu pieniędzy przez OSP zwrócił uwagę również Grzegorz Matczyński, wiceprezes zarządu oddziału powiatowego ZOSP RP w Olsztynie.
- Strażacy ochotnicy sięgają co raz częściej po środki z różnych funduszy na doposażenie straży oraz na szkolenia. Widzę, że w wielu jednostkach jest dużo chęci i zapału do działania, i to się chwali – mówił Grzegorz Matczyński.
Wiceprezes zapytany o największe bolączki i trudności w działalności OSP wskazał, że mimo społecznego zapału i uznania dla druhów ochotników ciągle są problemy z pracodawcami, którzy nie zawsze chętnie zwalniają swoich pracowników – druhów na interwencje.
- Nad tym musimy jeszcze popracować – stwierdził Matczyński.
Po oficjalnej części spotkania druhowie wzięli udział w spotkaniu wigilijnym. Życzenia złożył im druh kapelan strażaków ochotników Olsztyna i powiatu olsztyńskiego, Janusz Wieszczyński.