STOP pożarom traw

07.04.2016
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej przypomina o konsekwencjach karnych (do 10 lat pozbawienia wolności) za wypalanie trawy.
Wypalanie traw niesie za sobą wiele zagrożeń ekologicznych. Jest najczęstszą przyczyną pożarów lasów, podczas których giną chronione gatunki roślin, owady, zwierzęta, ptaki. Wyjaławia się gleba. Do atmosfery przedostają się duże ilości dwutlenku węgla, siarki i innych trujących związków. Ilość dwutlenku węgla uwalniana do atmosfery z 1 ha pożaru trawy może być zrównoważona lasem o powierzchni 20 ha.
Choć to tania metoda pozbycia się chwastów i zeszłorocznych pozostałości roślinnych, może bardzo wiele kosztować i być bezpośrednia przyczyną zagrożenia ludzi, inwentarza i zabudowań mieszkalnych, a także wtórnych pożarów lasów czy torfu. Powstające silne zadymienie może powodować wypadki komunikacyjne.
Statystyki są alarmujące.
Tylko od początku bieżącego roku strażacy powiatu olsztyńskiego wyjeżdżali już ponad 60 razy do pożarów spowodowanych wypalaniem traw. Angażowanych było 77 zastępów ratowniczych i 385 strażaków ratowników. W całym 2015 roku odnotowano 380 zdarzeń tego typu.
Wypalanie traw jest karalne i poza narażeniem na poważne skutki jest niepotrzebnym angażowaniem ludzi, sprzętu i gminnych budżetów. Nadto, zgodnie z aktualnym stanem prawnym wypalanie traw podlega karze od 1 roku do nawet 10-ciu lat pozbawienia wolności.

pożary traw