Srebro i brąz uczniów z Olsztynka

20.08.2019
Po raz kolejny młodzi żeglarze z Zespołu Szkół w Olsztynku odnieśli sukces w najtrudniejszych w kraju regatach śródlądowych – 18. Mistrzostwach Polski w klasie DZ. W morderczym wyścigu rozgrywanym w formule 24-godzin non-stop zajęli drugie i trzecie miejsce na podium.

W regatach organizowanych 18 i 19 sierpnia przez Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej z Giżycka wystartowało 21 załóg, w tym z Litwy i Łotwy. Jachty były podzielone na trzy klasy: Dezeta Tradycyjna (7 jachtów), Dezeta Klasyczna (10 jachtów) i Open (4 jachty). Powiat olsztyński reprezentowały dwa jachty – „Acatus” i „Maryśka”, na których startowali uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół w Olsztynku. Trasa regat wiodła przez jeziora i kanały północnej części szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Start i meta regat znajdowały się przed portem Międzynarodowego Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej na jeziorze Kisajno. Honorowym gościem tegorocznych regat była kapitan Joanna Pajkowska, najsłynniejsza polska żeglarka oceaniczna.

Zgodnie z wieloletnią tradycją start do regat nastąpił w sobotę o godzinie 13.00. Niestety, warunki pogodowe nie były sprzyjające. – Praktycznie w pół godziny po starcie wiatr zanikł i musieliśmy wiosłować do końca regat. Zgodnie z regulaminem każda załoga ma do dyspozycji tylko po dwa wiosła, więc wyścig był morderczy. Nasze dwie załogi spisały się świetnie. Mimo zmęczenia młodzież dała z siebie wszystko, walcząc o jak najlepszy wynik – opowiada Krzysztof Suwiński, trener żeglarzy.

Najlepiej wystartował „Pablo”, ale wkrótce prowadzenie objął „Rekin”, na którym startowali studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Przez znaczną część trasy próbował toczyć z nim walkę „Acatus” z załogą licealistów – uczniów Zespołu Szkół w Olsztynku, ale nie dali rady w końcówce wyścigu i ostatecznie na metę wpłynęli ze stratą 8 minut do Rekina, po 14 godzinach wiosłowania. Trzeci na mecie był „Ekspedyt”.

W klasie DZ Klasyczna, zgodnie z oczekiwaniami, trwała zażarta walka do ostatnich metrów. Kilkukrotny zwycięzca regat „Pierwsza Szklanka” przegrał z „Balangą”, na której startowała załoga z Łotwy.  Trzecie zajęła „Maryśka” z absolwentami Zespołu Szkół w Olsztynku na pokładzie. Wielokrotny medalista poprzednich mistrzostw i jeden faworytów do zwycięstwa „Egeria” nie stanął na podium, co było niespodzianką. Dużą popularnością cieszyła się międzypokoleniowa załoga ze Śląska „Fatry z Bajtlami”, składającą się z rodziców z dziećmi. Zajęli szóste miejsce i zostali gorąco powitani przez swój fan club, składający się z matek młodych załogantów.

W klasie DZ Tradycyjna już dwunasty raz nie dała szans rywalom „Zakara” – najstarsza, prawie sześćdziesięcioletnia, drewniana jednostka. Drugi był „Hugo”, a trzeci „Komodor”. Czwarte miejsce zajął „Bar Młodzieży” z litewską załogą studentów ze szkoły morskiej w Kłajpedzie.

- Mocno trzymałem kciuki za naszych żeglarzy z Olsztynka. Bardzo się cieszę, że młodzież chce uprawiać ten szlachetny sport, który nie tylko uczy żeglarstwa, ale przede wszystkim pozwala pokonywać własne słabości, uczy wytrwałości i samozaparcia w trudnych warunkach. Udział w regatach sam w sobie jest wyróżnieniem, zaś sukces, który odnieśli, stanowi o wysokiej klasie żeglarzy. Gratuluję i dziękuję za piękne reprezentowaniem powiatu – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński.

Tradycyjnie na każdą przekraczającą metę załogę czekały gorące grochówka i bigos, serwowane w porcie z kuchni polowej. Zawodnicy otrzymali medale, puchary i dyplomy, oraz losowali nagrody. Puchar dla najlepszej załogi zagranicznej otrzymała załoga z Łotwy. Nagrody wręczała kapitan Joanna Pajkowska.

Przedstawiciele Powiatu Olsztyńskiego startowali w składzie:

• MARYŚKA - Kamil Suwiński, Daniel Suwiński, Daniel Bocheńczak, Magdalena Chodkowska, Konrad Chodkowski, Kamil Jakusz de Gostomski, Katarzyna Jasińska, Krzysztof Korytkowski, Kamil Obuchowicz, Paweł Wachowski, Marek Żmijewski

• ACATUS – Krzysztof Suwiński, Tomasz Kołsut, Joanna Brodzińska, Sylwia Końpa, Arkadiusz Lubiejewski, Kacper Lubiejewski, Justyna Nadratowska, Miłosz Mówiński, Martyna Suchowierska, Patryk Stańczak, Agata Stefańczyk, Karol Żmiejewski.

Więcej zdjęć z regat na stronie organizatora (tu kliknij).