Skóra pod kontrolą. Poznaj ABCDE czerniaka

18.06.2021

Czerniak to nowotwór złośliwy skóry, charakteryzujący się niezwykle dynamicznym wzrostem. Sprawdź, czy jesteś w grupie podwyższonego ryzyka.

Czerniaki najczęściej występują na nogach, z przodu i z tyłu, oraz na plecach i karku. Czerniak może pojawić się na skórze głowy, między włosami. Może też rozwinąć się w miejscach, które w niewielkim stopniu są narażone na kontakt z promieniami UV – nawet na pośladkach czy wargach sromowych.

Jak szybko rośnie czerniak?


Czerniak charakteryzuje się agresywnym wzrostem oraz wczesnymi i licznymi przerzutami, które są trudne w leczeniu farmakologicznym. Tymczasem, usunięcie czerniaka, kiedy choroba nie jest jeszcze zaawansowana, a działanie lekarzy ogranicza się właściwie do wycięcia znamienia, pozwala na wyleczenie prawie 100% chorych. Dlatego tak ważne jest jego szybkie i prawidłowe rozpoznanie.

To trzeba wiedzieć!


Znajomość cech charakterystycznych czerniaka i regularna obserwacja znamion może pomóc we wcześniejszym wykryciu podejrzanych zmian, a tym samym dać szansę na całkowite wyleczenie.

    • A jak asymetria – znamię wylewające się na jedną stronę;
    • B jak brzegi poszarpane – znamię, którego brzegi nie są gładkie, które nie jest okrągłe/owalne;
    • C jak czerwony, czarny, niejednolity kolor znamienia;
    • D jak duży rozmiar – znamię o wielkości powyżej 6 mm;
    • E jak ewolucja – znamię, które zmieniło się w krótkim czasie, powiększa się, unosi nad powierzchnię skóry, swędzi, pęka, piecze, wokół którego powstało kilka nowych znamion.



ABCDE czerniak (002)

Czy jestem w grupie podwyższonego ryzyka?


Zagrożenie zachorowaniem na czerniakiem wzrasta u osób:

    • o jasnej karnacji, rudych lub blond włosach, niebieskich oczach, licznych piegach;
    • dużej liczbie znamion barwnikowych, znamion w miejscach drażnienia;
    • które doznały oparzeń słonecznych, szczególnie w dzieciństwie;
    • słabo tolerujących słońce, opalających się z dużym trudem lub w ogóle;
    • przebywających w pełnym słońcu powyżej godziny dziennie;
    • u których w rodzinie występowały przypadki czerniaka lub innych nowotworów skóry;
    • korzystających z solarium.

 

Czerniak. Zapobieganie. Profilaktyka czerniaka.


Zasady zapobiegania czerniakowi są proste i dostępne dla każdego. Należy nie dopuszczać do oparzenia skóry spowodowanego promieniowaniem UV. W tym celu należy ograniczyć ekspozycję na słońce, ubierać nakrycia głowy i okulary z filtrem UV. Przebywając na słońcu, należy unikać nadmiernego nasłonecznienia i smarować całe ciało kremem z odpowiednim filtrem. Nie korzystajmy z solariów, tam ryzyko oparzenia skóry i powstałych w jego wyniku zmian na skórze znacznie wzrasta. Powiedzmy w sposób jednoznaczny: solarium szkodzi!  Profilaktyka czerniaka polega na stałej, uważnej kontroli całej skóry i w przypadku zaobserwowania nowych zmian lub zmianie już istniejących, wizyty u dermatologa lub chirurga onkologa. Tam, po badaniu z użyciem dermatoskopu, w sposób jednoznaczny specjalista może wykluczyć ryzyko choroby lub przy pomocy prostego zabiegu chirurgicznego usunąć podejrzane zmiany. Zachęcamy też do zapoznania się z Abecadłem Czerniaka, prostym, niezawodnym sposobem na samobadanie skóry. Więcej informacji na temat ośrodków leczenia i programów lekowych znajduje się na stronie internetowej Akademii Czerniaka: Ośrodki onkologiczne w Polsce

Złote Zasady Ochrony Skóry (002)

Już od 10 lat Akademia Czerniaka podczas Tygodnia Świadomości Czerniaka mówi o tym, jak istotna jest ochrona skóry przed czerniakiem wśród różnych grup Polaków. Podczas jubileuszowej X edycji kampanii realizowanej pod hasłem #Czerniak18+ postanowiła poruszyć wyobraźnię odbiorców. Wraz z ambasadorami akcji, aktorami Katarzyną Ptasińską i Arturem Barcisiem, przygotowała film, w którym bohaterowie w niespodziewany sposób przenoszeni są do nieznanej przyszłości, gdzie mogą przekonać się, jakie są konsekwencje niestosowania się do zasad prewencji pierwotnej lub wtórnej, w tym przede wszystkim do ochrony przed słońcem i kontroli znamion u specjalistów.



Źródło: Akademia Czerniaka

Fot. Freepik.com