Skalpel elektryczny w biskupieckiej poradni chirurgicznej

17.10.2022
Poradnia Chirurgii Ogólnej Szpitala Powiatowego w Biskupcu, dzięki środkom finansowym przekazanym przez Powiat Olsztyński, została doposażona w nowoczesny skalpel elektryczny. Jest on określany także diatermią chirurgiczną czy nożem elektrycznym. Jest jednym z ważniejszych osiągnięć chirurgii ogólnej, pozwalającym na zmniejszenie ryzyka krwawienia w trakcie operacji, jak również w okresie pooperacyjnym.

Liczne badania naukowe jednoznacznie wskazują, że nóż elektryczny jest bezpieczną alternatywą dla tradycyjnego skalpela, a zabiegi z jego wykorzystaniem  wiążą się z istotnym zmniejszeniem bólu pooperacyjnego oraz znacznie zmniejszają częstotliwość występowania powikłań okołozabiegowych. Dzięki użyciu elektrokoagulacji znacznie skraca się czas wykonywania zabiegów operacyjnych, a także okres rekonwalescencji chorych.

Skalpel elektryczny w biskupieckiej Poradni Chirurgii Ogólnej jest używany do wycinania brodawek, kaszaków, kurzajek, a także dermatowłókniaków. Do tej pory diatermia elektryczna była wykorzystywana tylko na Bloku Operacyjnym do zabiegów operacyjnych.

- Dziękujemy samorządowi Powiatu Olsztyńskiego za wsparcie rozwoju naszego szpitala i zapraszamy wszystkich chorych do Poradni Chirurgii Ogólnej celem leczenia zmian skórnych. Nasi lekarze, mimo iż są świetnie wyszkoleni, cały czas podnoszą swoje kwalifikacje. Przykładem są nasi chirurdzy, dr Konrad Wroński, dr Agata Kozłowska i dr Artur Krzywicki, którzy od 6 do 8 października brali udział w Sympozjum Polskiego Klubu Koloproktologii w Luboniu koło Poznania. Było ono okazją do wymiany doświadczeń, jak i pogłębienia wiedzy z wąskiego zakresu, jakim jest koloproktologia. W sympozjum brali udział uznani eksperci w tej dziedzinie z naszego kraju.

W trakcie wykładów poruszane były tematy związane z leczeniem chorych z żylakami odbytu, ze szczeliną odbytu, a także z nowotworami jelita grubego. To spotkanie pozwoliło naszym chirurgom utwierdzić się w tym, że stosowane przez nich metody leczenia są jak najbardziej skuteczne i aktualne. Jednocześnie pewne sposoby leczenia przedstawione podczas wykładów zostaną włączone do praktyki leczenia naszych chorych, zarówno w Poradni Chirurgicznej, jak i na Oddziale Chirurgii Ogólnej Szpitala Powiatowego w Biskupcu. Sympozjum było też możliwością do wymiany doświadczeń ze specjalistami z innych polskich szpitali, a także pogłębienia dobrych relacji z Konsultantem Wojewódzkim w zakresie chirurgii ogólnej — mówi Marta Maciejewska, dyrektor Szpitala Powiatowego im. Jana Mikulicza w Biskupcu.

zdj. Szpital Powiatowy w Biskupcu