Samochód i telefon nie jadą w parze

21.11.2019
Jak bezpiecznie przejść przez zebrę, co oznacza czerwone światło, jak odczytywać znaki drogowe i dlaczego przed wejściem na pasy lepiej schować telefon do kieszeni... Wiedzę w tym temacie utrwalały dzieci ze szkół podstawowych 10 i 101. W Starostwie Powiatowym w Olsztynie uczniowie spotkali się z realizatorami projektu "W kont@kcie z rzeczywistością".

Na rozłożonej w sali sesyjnej macie z namalowanymi pasami ustawione zostały znaki drogowe i sygnalizator świetlny.  Pod okiem kom. Marioli Plichty i asp. szt. Małgorzaty Demianiuk, funkcjonariuszek Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, dzieci ćwiczyły bezpieczne przechodzenie przez ulicę. Nie zabrakło podchwytliwych pytań o zawiązywanie buta na środku pasów lub o możliwość przejścia przez zebrę mimo czerwonego światła, ale przy policjancie kierującym ruchem. Uczniowie utrwalali sobie wiedzę kolorując książeczki o bezpieczeństwie. Jak się okazuje, w młodych głowach zostało dużo wiadomości. - Nauczyłam się, że jak się pisze SMSa i jednocześnie kieruje się samochodem, to może to być ostatni SMS w życiu - mówiła Pola z SP 101. Na pytanie, czy widziała kogoś, kto przechodził przez ulicę z telefonem w ręku, potwierdziła. - Zazwyczaj to są nastolatkowie, którzy może raz spojrzą w lewo, a potem patrzą w telefon. Raz nawet widziałam, jak na pasach robili sobie zdjęcie - opowiadała uczennica. - Ja wyłączam telefon, gdy przechodzę przez przejście, żeby mi się nic nie stało, bo może mnie jakieś auto potrącić - dodał jej szkolny kolega. A wspólnie dzieci wołały "Samochód i telefon nie jadą w parze!".

Z młodymi Warmiakami rozmawiał też starosta olsztyński. - Organizujemy to spotkanie, żeby zwrócić uwagę Waszą i Waszych rodziców oraz dziadków na bezpieczne korzystanie z telefonu komórkowego. Wiecie, że to urządzenie pomaga ludziom, ale może też stwarzać niebezpieczeństwo, jeśli używamy go nie w porę, na przykład podczas przechodzenia przez jezdnię, czy prowadząc samochód. Mam do Was prośbę: jeśli jadąc z mamą lub tatą zobaczycie, że biorą do ręki telefon, powiedzcie, że byliście u starosty, który ostrzegał, że nie wolno używać telefonu w czasie jazdy, bo to stwarza niebezpieczeństwo - poprosił dzieci Andrzej Abako.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu "W kont@kcie z rzeczywistością". - To działania realizowane przez Starostwo Powiatowe w Olsztynie przy współpracy z Komendą Miejską Policji w Olsztynie i Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego - Regionalnym Centrum Bezpieczeństwa. Otrzymaliśmy na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W ramach projektu spotykamy się z przedstawicielami różnych grup wiekowych. Staramy się też dotrzeć do mieszkańców powiatu i samego Olsztyna poprzez kampanie w telewizji, radiu, lokalnej prasie oraz mediach społecznościowych. Zorganizowaliśmy także konkurs plastyczny na projekt plakatu. Mamy nadzieję, że nasze działania przyczynią się do tego, że na drogach będzie bezpieczniej i to dotyczy zarówno kierowców, ich pasażerów, jak i pieszych - tłumaczył Zbigniew Załuski, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego w starostwie.