Regionalne Święto Ziół w Olsztynku

Aromat świeżych ziół, degustacje ziołowych naparów i herbat, bajkowe spotkania z ziołami, święcenie wianków - 15 sierpnia w olsztyneckim skansenie odbędzie się Regionalne Święto Ziół. Impreza na stałe wpisała się do kalendarza imprez Warmii i Mazur.

Organizatorzy przygotowali wiele warsztatów: zioła malowane na szkle, wykonywanie świeczek, zioła lecznicze i ziołowe kadzidła oraz prelekcji, podczas których poznamy zastosowanie ziół dawniej i dziś oraz „Chwasty , które cię wzmocnią”. Miejski Dom Kultury w Olsztynku przedstawi inscenizację – „Noc Kupały – Zioła w obrzędach słowiańskich”. W karczmie z Małszewa będzie można obejrzeć filmy o tematyce ziołowej. Smakosze będą mieli okazję spróbować ziołowych przysmaków, naparów i herbat, a osoby zaciekawione przyszłością poznają swój horoskop ziołowy. W tradycji ludowej 15 sierpnia nazywany był świętem Matki Boskiej Zielnej, dlatego jak co roku odprawiona zostanie uroczysta msza święta. Będzie to również okazja do poświęcenia wykonanych własnoręcznie wianków. Na scenie wystąpią zespoły: SERENADA, ISKIERKA, FART z Samborowa oraz Zespół Pieśni i Tańca Jedwabno.

Stałym elementem imprezy jest kiermasz produktów zielarskich oraz członków sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle. Swoje wyroby oferować będą również rękodzielnicy. Wyroby z dziedziny garncarstwa, ceramiki, wikliniarstwa, malarstwa, czy rzeźby cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród kupujących.
Regionalne Swięto Ziół 2015

Impreza organizowana jest od 2010 roku i jest kontynuacją Jarmarków Pszczelarskich. Święto nawiązuje do ludowej tradycji święcenia ziół, kwiatów oraz zbóż, promuje zastosowanie ziół w tradycyjnej medycynie, kosmetyce i kulinariach oraz propaguje tradycje pszczelarskie. Jest to niezwykle barwne i aromatyczne święto.

Organizatorami są: Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku. Więcej informacji na stronie www.muzeumolsztynek.pl

Zdjęcia z imprezy z ubiegłych lat: