Przygotowania do Roku Kopernika


W 2023 roku przypadnie rocznica 550. urodzin i 480. rocznica śmierci Mikołaja Kopernika. Z tej okazji podpisano list intencyjny o woli współpracy w przygotowaniach do obchodów Roku Mikołaja Kopernika.

Postać wielkiego astronoma jest w szczególny sposób związana z Warmią, stąd też ta inicjatywa obchodów Roku Mikołaja Kopernika i powołanie Komitetu Honorowego uroczystości. List intencyjny o woli współpracy podpisali m.in. arcybiskup metropolita warmiński Józef Górzyński, wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, starosta olsztyński Andrzej Abako oraz rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Jerzy Przyborowski.

Założeniem tego komitetu było, abyśmy wsparli siebie nawzajem i podjęli współpracę, która jest w tym wymiarze bardzo istotna. Myślę, że dla każdego z nas jest to rodzaj pewnego dopingowania się, żebyśmy te zadania podjęli z pełną odpowiedzialnością przed mieszkańcami regionu, przed historią. Aby ślad, który zostawił nam tutaj Mikołaj Kopernik, wybrzmiał mocno na miarę postaci. To są cele, które nam towarzyszą – podkreślił arcybiskup metropolita warmiński Józef Górzyński.

Źródło: Twój Kurier Olsztyński – tko.pl