Przygotowani do zimy

14.11.2019
Pomimo dość dobrej aury na zewnątrz i temperatur sięgających nawet kilkunastu stopni na plusie, służby drogowe w powiecie szykują się już do zimy. 13 listopada w Regionalnym Centrum Bezpieczeństwa odbyło się spotkanie, w którym w imieniu Zarządu udział wzięli m.in. Andrzej Abako, starosta olsztyński wraz z wicestarostą Joanną Michalską, wójtowie, burmistrzowie, przedstawiciele samorządów z terenu powiatu olsztyńskiego oraz służby mundurowe.

Organizacja zimowego utrzymania dróg była jednym z pierwszych punktów spotkania. – W powiecie mamy blisko 850 km dróg. W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, na ich utrzymanie wprowadzamy standard 4+. Mamy zabezpieczonych wykonawców czekających w gotowości do działania, dokonaliśmy już również przeglądu sprzętu – mówi Dariusz Jasiński, dyrektor PSD.

Policja zimowe działania ukierunkowuje na pomoc osobom starszym, mniej zaradnym życiowo oraz bezdomnym. Będzie też dbać o bezpieczeństwo dzieci. – Szczególnie w czasie ferii zamierzamy kontrolować miejsca wypoczynku i zabaw najmłodszych. W okresie świątecznym planujemy wzmożenie kontroli w zakresie bezpieczeństwa ruchu na drodze, wyposażenia i stanu technicznego pojazdów – podkreśla mł. insp. Robert Zalewski, zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie.

Straż pożarna przygotowuje się do interwencji w warunkach poniżej zera stopni oraz do działań na zamarzających akwenach. Jednostki PSP i OSP sprawnie reagują na wszelkie zgłoszenia. – Jako strażak ochotnik apeluję, aby każdy zadbał o bezpieczeństwo swoje i najbliższych. Pamiętajmy, że czad oszukuje zmysły, jest bezwonny, a gdy się ulatnia to tego nie widać i nie słychać. Dlatego apeluję o zakup i korzystanie z detektorów tlenku węgla. Pomimo wciąż dodatnich temperatur na zewnątrz, w tym roku odnotowano już kilka zatruć – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński.

Podczas spotkania przedstawiono także zagrożenia dla budynków i obiektów budowlanych w okresie zimowym, zwłaszcza obowiązki właścicieli związane z korzystaniem z przewodów kominowych i wentylacyjnych. Omówiono stan jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi oraz współpracę z jednostkami samorządu terytorialnego w tym zakresie.

Dyskutowano także o funkcjonowaniu centrum zarządzania kryzysowego w ramach Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa. – Nowo powstały budynek znacznie poprawi czas reagowania, przyspieszy kontakt służb miejskich z powiatowymi oraz ułatwi wzajemną współpracę ze służbami – komentuje Paweł Drankowicz, kierownik RCB w Olsztynie.