Przedszkolaki wiedzą, że papierosy niszczą zdrowie

18.11.2011

Z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia (17 listopad) w starostwie został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „W zdrowym ciele zdrowy duch - więc nie pal przy mnie". Swoje prace nadesłali przedszkolacy z powiatu i Olsztyna. Przy okazji odbyło się też szkolenie dla kadry przedszkolnej.

_

Konkurs plastyczny "W zdrowym ciele zdrowy duch - więc nie pal przy mnie" był skierowany do dzieci 5 i 6-cio letnich z przedszkoli olsztyńskich i z terenu powiatu olsztyńskiego. Konkurs ogłoszono we wrześniu. W konkursie napłynęło 78 prac z 25 przedszkoli. Prace oceniła komisja, w której skład weszli: Grażyna Dziubanii - kierownik Sekcji Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej PSSE, Marta Maciejewska - Starostwo Powiatowe Olsztyn i Mariola Stasiewicz - Wydział Zdrowia i Pomocy społecznej Urząd Miasta w Olsztynie. Komisja nagrodziła 14 uczestników (po 5 z miasta i powiatu, 4 przez PSSE).

Prace wyróżnione przez Starostwo:
- Mateusz Warcaba- Przedszkole Samorządowe Nr 2 w Dobrym mieście
-  Maria Kubarewicz - Przedszkole Samorządowe Nr 5 „Piątka" w Biskupcu
- Magdalena Szlachcikowska - Przedszkole Czerwonka 15
- Marta Wojtach - Przedszkole Miejskie w Barczewie
- Malwina Turos - Przedszkole Publiczne w Łęgajnach

Wyróżnienie PSSE:
- Helena Kondratowicz  - Przedszkole Samorządowe „Juniorek" w Kieźlinach

W nagrodę zwycięzcy zostali obdarowani atrakcyjnymi zabawkami, grami i gadżetami. Nam udało się porozmawiać z wyróżnioną Marią Kubarewicz z przedszkola „Piątka" w Biskupcu.
- Narysowałam dziewczynkę, która kupuje jabłuszka i je potem zajada - mówi mała Marysia. - Cieszę się, bo sama wygrałam. 

_

W drugiej części spotkania odbyło się szkolenie dotyczące realizacji programu „Czyste powietrze wokół nas". Szkolenie było skierowane do kadry przedszkolnej z Olsztyna i powiatu. Główne cele programu „Czyste powietrze wokół nas" to m.in. wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy i zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń.

_

Najskuteczniejszym działaniem w dziedzinie profilaktyki chorób odtytoniowych jest zapobieganie paleniu tytoniu. Dlatego konieczne jest prowadzenie działań zmierzających do kształtowania prawidłowych postaw zdrowotnych wśród dzieci i młodzieży.
W związku z powyższym Sekcja Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie z początkiem roku szkolnego 2011/2012 rozpoczyna kolejną, IV edycję programu profilaktyki antytytoniowej. Programem zostaną objęte 63 grupy przedszkolne z 36 przedszkoli, w tym z powiatu:
21. Niepubliczne Przedszkole „Jacek i Agatka" w Biskupcu
22. Przedszkole w Czerwonce
23. Przedszkole "Słoneczko" w Bredynkach
24.  Przedszkole Miejskie w Olsztynku
25. Przedszkole w Waplewie
26.  Przedszkole w Świątkach
27.  Przedszkole Publicznew Jezioranach
28.  Przedszkole Publiczne w Łęgajnach
29.  Niepubliczne Przedszkole w Kronowie
30.  Przedszkole w Ramsowie
31. Przedszkole "Jarzębinki "w Klewkach
32.  Przedszkole Samorządowe "Juniorek "w Kieźlinach
33. Przedszkole w Bartągu
34. Przedszkole w Biesalu
35. Przedszkole w Sząbruku
36. Przedszkole w Stawigudzie