Profesjonalna edukacja dla dzieci z niepełnosprawnością

17.04.2019
Zaledwie 40 kilometrów od Olsztyna na terenie powiatu olsztyńskiego w gminie Jeziorany znajduje się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Żardenikach. Jest to placówka dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz ze sprzężeniami. Wychowankowie objęci są opieką całodobową i kształcą się w Przedszkolu Socjalnym, Szkole Podstawowej oraz Szkole Przysposabiającej do Pracy.W placówce realizowane jest również Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka.

Placówka położna jest w malowniczym krajobrazie kanału łączącego dwa jeziora – Ławki i Luterskie. Dzięki pięknemu usytuowaniu, bliskiemu otoczeniu przyrody, są tu warunki do wyciszenia oraz prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży. Mieszkańcy tworzą tu małą społeczność, w której panuje atmosfera rodzinna. Młodzież zamieszkuje w pokojach urządzonych w stylu domowym. Mają nawet możliwość decydowania o kolorystyce ścian lub aranżacji wnętrza.

– Ogromne znaczenie w procesie kształtowania osobowości ma grupa rówieśnicza. Młodzież nawiązuje przyjaźnie często na całe życie. Kształtują się zachowania, które w naturalnych środowiskach nie mogły zaistnieć, np. spontaniczna pomoc osobom słabszym, wzajemne wsparcie w sytuacjach trudnych – wyjaśnia jeden z wychowawców placówki.

Założeniem, które przyświeca osobom pracującym z młodzieżą w ośrodku jest stworzenie warunków do jak największego usamodzielnienia się. Poprzez dawanie przykładu lub też rozmowy, wspólne pokonywanie wyzwań jakie pojawiają się w miarę dorastania kształtujemy osoby, które są zaradne i w miarę swoich możliwości mogą samodzielnie realizować zadania.

– Tym, co wyróżnia naszą placówkę spośród innych, jest to, że młodzież może doświadczać samodzielności, obserwować konsekwencję podjętych decyzji, weryfikować swoje zachowania, cieszyć się z samodzielnej kąpieli lub też wykonania samodzielnie kanapki. Te drobiazgi, które dla osób pełnosprawnych są banalne, nawet niezauważalne, osobom z deficytami mogą podnosić samoocenę. Są to wartości nie do przecenienia w życiu każdej osoby, niepełnosprawność wyklucza z samodzielności, odbiera możliwość sprawczości. My staramy się pokazywać młodzieży, że może mieć ona wpływ na swoje życie i może wnosić wartość w społeczność, w której w przyszłości przyjdzie im być – mówi dyrektor ośrodka Anna Chyżyńska.

 

plakat-sosw-poprawki-4(2)(2)