Powiatowo-Gminne Dożynki w Świątkach

12.09.2014

W niedzielę 14 września 2014 w Świątkach odbędą się Powiatowo-Gminne Dożynki. Organizatorami są: Starostwo Powiatowe w Olsztynie, Urząd Gminy oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Świątkach.

Zgodnie z tradycją obchody święta plonów rozpoczną się Mszą Święta w intencji rolników i darów ziemi, podczas której kapłan poświęci wystawione w kościele parafialnym wieńce dożynkowe. Po liturgii uroczystości przeniosą się do Parku Wiejskiego. Będzie głośno i… czerwono, bo spod kościoła wyruszy I Powiatowa Parada Wozów StrażackichW samo południe Starości Dożynek przekażą chleb włodarzom powiatu i gminy.

Organizatorzy zadbali o atrakcje zarówno dla ciała, jak i ducha. Na scenie zabrzmi muzyka ludowa i folkowa, ale nie tylko… Pośród stoisk z rękodziełem i rzemiosłem ludowym można będzie skosztować swojskiego jadła i domowego piwa. Będą gry, zabawy i konkursy, między innymi na najpiękniejszy wieniec dożynkowy oraz „kuch”, czyli tradycyjną warmińską drożdżówkę. A że zdrowy duch jest domeną zdrowego ciała, to nie zabraknie potyczek sportowych, w tym podczas meczu piłki nożnej.

Święto Plonów to nie tylko dobra zabawa, ale też czas, w którym możemy cieszyć się z darów matki natury oraz podziękować rolnikom za ich ciężką i ważną pracę. Tradycyjnie już starosta olsztyński Mirosław Pampuch uhonoruje najlepszych rolników z powiatu olsztyńskiego.

plakat dozynki 2014