Powiat z certyfikatami „Produkt Warmia Mazury”

29.01.2015
Warmiński Festiwal Dziedzictwa Browarniczego i Rodzinny Piknik Lotniczy w Gryźlinach – te dwie imprezy organizowane przez Starostwo Powiatowe w Olsztynie zostały docenione jako flagowe wydarzenia regionu. W czwartek 29 stycznia Jan Żemajtys, wicestarosta olsztyński odebrał z rąk marszałka województwa certyfikaty „Produkt Warmia Mazury”.

W czwartek (29 stycznia) w sali sesyjnej sejmiku województwa odbyła się konferencja związana z kampanią i projektem „Produkt Warmia Mazury”. Podczas uroczystości Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa wręczył 50 organizacjom i firmom regionalne certyfikaty „Produkt Warmia Mazury”. Wśród zauważonych i wyróżnionych znalazło się Starostwo Powiatowe w Olsztynie, które otrzymało certyfikaty za dwa wydarzenia – Warmiński Festiwal Dziedzictwa Browarniczego i Rodzinny Piknik Lotniczy w Gryźlinach.
- Prawo do korzystania ze znaku „Produkt Warmia Mazury” przysługuje flagowym produktom, usługom i wydarzeniom naszego regionu, które charakteryzują się dobrą jakością – podkreślał marszałek Gustaw Marek Brzezin.
Certyfikaty dla Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego i Rodzinnego Pikniku Lotniczego w Gryźlinach odebrał Jan Żemajtys, wicestarosta olsztyński.
- Cieszę się, że nasze wydarzenia, które co roku przyciągają dziesiątki tysięcy mieszkańców i turystów zostały docenione i znalazły się w prestiżowym gronie najlepszych z regionu – mówi wicestarosta Jan Żemajtys.

DSC03591

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Celem projektu „Produkt Warmia Mazury” jest poprawienie rozpoznawalności i atrakcyjności gospodarczej regionu. Pomysł powstał w wyniku współpracy z francuskim departamentem Côtes-d'Armor, gdzie swą genezę miał znak „Produkt bretoński”. Marka przyznawana jest w trzech kategoriach: produkt, usługa, wydarzenie. Mogą się o nią ubiegać osoby prywatne, firmy, placówki publiczne prowadzące działalność gospodarczą lub zawodową na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Certyfikowane mogą być wszystkie produkty wytwarzane przez firmy mające swoje siedziby na terenie województwa warmińsko-mazurskiego (produkty rzemieślnicze, produkty przemysłowe, usługi rzemieślnicze, usługi turystyczne, usługi gastronomiczne, usługi medyczne, wydarzenia ze sfery kultury, sportu, rekreacji, itp. oraz produkty i usługi inne). Podczas czwartkowej uroczystości o zaawansowaniu projektu „Produkt Warmia Mazury” mówił Stanisław Harajda, dyrektor Departamentu Polityki Jakości Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. Z kolei prof. Janusz Heller rozprawiał o ekonomicznych i organizacyjnych uwarunkowaniach powodzenia projektu. Na zakończenie o relacji tożsamości regionalnego produktu do marki „Produkt Warmia Mazury” referowała dr hab. Mariola Grzybowska-Brzezińska z Katedry Analizy Rynku i Marketingu Wydziału Nauk Ekonomicznych UWM.

Rodzinny Piknik Lotniczy w Gryźlinach
To już uznana marka regionu Warmii i Mazur, ale też licząca się impreza lotnicza w kraju (branżowe portale ogólnopolskie umieszczają Piknik Lotniczy w Gryźlinach w pierwszej trójce lotniczych imprez w Polsce!). Co roku podniebne wydarzenie odwiedza od 20 do 30 tysięcy osób! Ewenementem jest to, że impreza jest organizowana na jedynym w kraju samorządowym lądowisku. Głównymi organizatorami Pikniku w Gryźlinach są: Powiat Olsztyński i Gmina Stawiguda przy współudziale stowarzyszenia „Dom Warmiński”.
Impreza ma charakter rekreacyjno-rodzinny. Na Pikniku Lotniczym występują mistrzowie świata i najlepsi akrobaci świata i Europy (najlepsza pilotka akrobacyjna świata Swietłana Kapanina z Rosji, litewski mistrz świata Jurgis Kairys, najlepszy w Polsce Artur Kielak, Scandinavian Airshow z kobietami chodzącymi po skrzydłach samolotu, myśliwce F-16 Sił Powietrznych RP, czy helikoptery Marynarki Wojennej RP). Do tej pory odbyło się siedem edycji Pikniku, a na ósmą edycję zapraszamy w niedzielę 21 czerwca 2015 roku!

Warmiński Festiwal Dziedzictwa Browarniczego
To cykliczna impreza organizowana w trzech warmińskich miastach, gdzie istniały lub istnieją browary i silne tradycje związane z warmińskim dziedzictwem browarniczym - Olsztyn, Braniewo, Biskupiec. Do tej pory odbyły się trzy edycje WFDB w latach 2012-14. Festiwal promuje Warmię w nietypowym aspekcie historycznym, edukacyjnym, kulturalnym, archeologicznym i kulinarnym dzięki różnorodnym i komplementarnym działaniom. W ciągu trzech edycji w festiwalu wzięło udział ponad 60 tysięcy osób. Organizatorem WFDB jest Powiat Olsztyński, a partnerami gmina Biskupiec, miasto Olsztyn i Powiat Braniewski.
W dłuższej perspektywie działania festiwalowe miały się przyczynić także
do znalezienia inwestorów dla istniejących budynków browarów na Warmii (Biskupiec czy Braniewo). To założenie udało się zrealizować już w trakcie trzech edycji – w Braniewie browar rozpoczął produkcję, tworząc jednocześnie nowe miejsca pracy. Jesienią 2014 browar w Biskupcu zyskał nowego właściciela, który planuje reaktywować tu działalność browarniczą. To oznacza szansę na zatrudnienie kolejnych osób.