Powiat olsztyński grał z WOŚP. Mamy kwoty

12.02.2021
To był wyjątkowy finał WOŚP w cieniu pandemii koronawirusa. Większość sztabów zrezygnowała z plenerowych wydarzeń, nie było jak kiedyś koncertów, światełka do nieba. Mimo tego mieszkańcy powiatu olsztyńskiego jak co roku pokazali, że mają gorące serca. Datki wrzucaliśmy do puszek papierowych i do tych wirtualnych. Były licytacje, niektóre z nich trwają jeszcze do 14 lutego. Ile zebrały poszczególne gminy podczas 29. Finału WOŚP? Sprawdziliśmy!

Barczewo

Dzięki ofiarności mieszkańców w mieście i gminie Barczewo została zebrana kwota 72 637,78 zł. I to jeszcze nie koniec. Licytacje na allegro trwają do 14 lutego, więc kwota z pewnością się jeszcze powiększy.

Biskupiec

109 726,49 zł taką kwotę zebrał sztab w Biskupcu. W dniu wielkiego finału ponad 100 wolontariuszy zagrało razem z Jurkiem Owsiakiem. Już od rana na ulicach Biskupca, Reszla i okolicznych wsi można było spotkać wolontariuszy z puszkami. O godz.11 Plac Wolności zapełnił się mieszkańcami, którzy biegali, chodzili, truchtali po parku, by zamieniać przebyte kilometry na złotówki. Wynik tegorocznej akcji miło zaskoczył. Pomimo panujących, trudnych warunków epidemiologicznych spowodowanych COVID-19 mieszkańcy wykazali się ogromną hojnością.

Dywity

11 680,99 zł - tyle udało się zebrać dzięki mieszkańcom gminy Dywity w dniach 30 i 31 stycznia. Kwota ta to efekt hojności podczas zbiórki w sołectwie Dywity i harcerek z 34 Grunwaldzkiej Drużyny Starszoharcerskiej "Antidotum" z Dywit, podczas biegu slow jogging i kąpieli morsów oraz  datków do e-skarbonki. Do tego dodajmy niemal 10 tys. zł zebrane przez strażaków z OSP Kieźliny podczas przejazdów "Babcią" i starem oraz licytacji, a także ponad 1300 zł ze skarbonki ze sklepu przy ul. Spółdzielczej w Dywitach, to kwota zebrana na terenie gminy to łącznie prawie 23 000 zł!  A to jeszcze nie koniec. Nadal trwają licytacje na allegro przejazdów samochodami rajdowymi u boku znakomitych kierowców!

Dobre Miasto

Z wieści płynących z dobromiejskiego sztabu WOŚP wynika, że wolontariusze zebrali kwotę 23 974,53 zł, natomiast z licytacji uzbierano – 9 630,23 zł. Największą atrakcją okazało się serce wykute w lodzie przez morsy ze stowarzyszenia Pozytywni Dobre Miasto oraz jeden wolontariusz, który w stroju maskotki herbowej Jelonka był liderem w zbiórce datków do puszki.

Gietrzwałd

Tu zebrano kwotę 6099 zł. Największą atrakcją była licytacja koszulki Roberta Lewandowskiego z jego autografem i kiermasz ciast upieczonych przez mieszkanki gminy.

Jonkowo

Podczas finału Ochotniczej Straży Pożarnej w Jonkowie udało się zebrać łączną kwotę 9483,19 zł. W trakcie zbiórki licytowana była godzinna praca podnośnika straży.

Olsztynek

W gminie Olsztynek w tym roku nie został zgłoszony ani utworzony sztab WOŚP, ale mieszkańcy zbierali datki. Miejska Biblioteka Publiczna zebrała kwotę 971,90 zł dla sztabu ze Stawigudy, a Paweł Pietrzak  zebrał 4956,69 zł dla sztabu w Olsztynie. Największą atrakcją było morsowanie mieszkańców oraz kiermasz książek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olsztynku.

Purda

Sztab przy Gminnym Ośrodku Kultury w Purdzie zakończył zbiórkę kwotą 51 207,24 zł. Jest to wartość łączna z wirtualnej skarbonki, kwesty wolontariuszy, ze skarbonek stacjonarnych w sklepach na terenie gminy Purda oraz licytacji na allegro. Dużą popularnością cieszyły się licytacje, trafiło tu sporo cennych przedmiotów i voucherów od firm, instytucji oraz osób prywatnych. W finałową niedzielę w 9 miejscach na terenie gminy odbyły się nieduże plenerowe wydarzenia, podczas których mieszkańcy sami organizowali zbiórki pieniędzy. Były to spotkania przy ognisku, licytacje pod chmurką, mobilne grupy wolontariuszy, którzy objeżdżali okoliczne miejscowości.

Stawiguda

Gmina Stawiguda zebrała już 42 092,80 zł, jednak kwota może jeszcze ulec zmianie. Trwają bowiem nadal licytacje na allegro.

Świątki

W tym roku do udziału w WOŚP zgłosiło się przedszkole przynależące do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świątkach. Pieniążki były zbierane również w szkole, bibliotece oraz urzędzie gminy. Zebrana kwota to prawie 2300 zł.

Gmina Kolno i Jeziorany nie prowadziły zbiórki.

fot. graf. WOŚP

Celem tegorocznej zbiórki jest pomoc dla oddziałów dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.