Porządki w Zaułku Kopernika pod okiem naukowca

09.08.2021
Fot. Monika Nowakowska
W poniedziałkowy poranek 9 sierpnia Starostwo Powiatowe w Olsztynie odwiedził dr Artur Zagajewski - nie tylko osobowość telewizyjna znana m.in. widzom TVP z programu "Pytanie na śniadanie", ale przede wszystkim pasjonat roślin, gleboznawca, były pracownik Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie.

Pan Artur jak maszyna usuwał chwasty, przycinał chore liście oraz gniazda nasienne clematisów i róż (blokujące ich rozrost), ale też dzielił się cenną wiedzą, jak dbać o poszczególne rośliny oraz ciekawostkami. Na przykład o tym, że kwiaty i liście liliowców są jadalne, a w smaku przypominają rukolę. Albo że konwalie powinno się hodować w jednym skupisku (najlepiej w szerokich donicach), bo są mocno inwazyjne i walczą z sąsiednimi roślinami.

Za radą naukowca i zgodą starosty olsztyńskiego Andrzeja Abako już planowane są kolejne nasadzenia w "Zaułku botanicznym Mikołaja Kopernika".