Pomóż pogorzelcom z Frączek i Derca

31.05.2011

Dla rodzin z Frączek w gminie Dywity i z Derca w gminie Jeziorany tragiczne_ wydarzenia z ostatnich dwóch miesięcy, to prawdziwy dramat. W jednej chwili w wyniku pożarów trzy rodziny straciły dach nad głową i dorobek życia. Osoby chętne mogą wspomóc finansowo i rzeczowo pogorzelców.

Okoliczności pożaru domu w Dercu, do którego doszło 29 marca 2011 roku są jeszcze ustalane i badane przez prokuraturę.
- Najważniejsze jest jednak to, że przez ogień rodzina straciła dach nad głową - uważa Władysław Daliga, zastępca burmistrza Jezioran. - Doszczętnie spłonęło poszycie dachowe i strop. Wszystkie instalacje są do wymiany. Z domu zostały praktycznie mury parteru.

Warto pomóc tej rodzinie
Na szczęście w pożarze fizycznie nie ucierpiał nikt z domowników, ale pogorzelcy są zdruzgotani psychicznie z powodu tragedii. W domu mieszkała matka z dorosłym synem. Z pierwszą podstawową pomocą dla pogorzelców ruszyła gmina i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który przyznał świadczenia finansowe zabezpieczające tylko podstawowe potrzeby, takie jak ubrania, ręczniki czy środki czystości. Władze gminy Jeziorany wystąpiły z apelem do wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc finansową i rzeczową rodzinie z Derca.
- Najbardziej potrzebne są pieniądze na odbudowę stropu , kominów i dachu, jak również meble, sprzęt AGD, pościel - wylicza Władysław Daliga. - Potrzebne są także wszelkie materiały budowlane. Zapewniam wszystkich, że warto pomóc tej rodzinie.
Gmina uruchomiła specjalne konto dla rodziny z Derca.
Wszystkich, którzy chcą pomóc finansowo są proszeni o dokonywanie wpłat na konto bankowe: 84 8858 1011 2002 0200 0303 8006 z dopiskiem „Pomoc Derc".

Festyn z „Sercem w tle"
Z kolei miesiąc później, 30 kwietnia we wsi Frączki w gminie Dywity spalił się dom, w którym zamieszkiwały dwie rodziny. Rodziny dostały tymczasowe lokum w budynku, który gmina Dywity użyczyła stowarzyszeniu „Nasza wieś" Frączki, ale już myślą o jak najszybszej odbudowie domu na starych fundamentach. Społeczność wsi Frączki, a także władze, mieszkańcy i firmy z gminy Dywity od razu zorganizowały akcję pomocową na rzecz pogorzelców. Z inicjatywy wójta powołany został Społeczny Komitet Pomocy, który uruchomił konto bankowe, na które można wpłacać pieniądze. Dzięki darczyńcom i ludziom dobrej woli pod koniec maja na koncie znajdowało się już około 14 tysięcy złotych. Gmina Dywity przekazała też 10 tys. zł na doraźną pomoc. Z kolei społeczność Frączek 14 maja zorganizowała festyn z „Sercem w tle". Dochód z licytacji fantów, ciast i potraw w kwocie około 4,5 tys. zł został w całości przeznaczony na pomoc dwóm rodzinom z Frączek.
- W pomoc sąsiadom zaangażowała się cała wieś, co jest niezwykle budujące - mówi Alicja Wąsik, radna powiatowa, która mieszka we Frączkach. - Zbiórkę zorganizowano także w kościołach, a część dochodu przekazali rodzinom także organizatorzy festynu w Tuławkach. W tej chwili najbardziej potrzebne są materiały budowlane i pieniądze.
Te ostatnie można przekazywać na specjalne konto: Warmiński Bank Spółdzielczy w Jonkowie, nr 88 8857 0002 3011 0157 1707 0001, Społeczny Komitet na Rzecz Pomocy Pogorzelcom we wsi Frączki.

Na zdjęciu pozostałości ze spalonego domu w Dercu w gminie Jeziorany