Pół tysiąca śpiewaków w Kurlantce!

15.05.2014
Organizatorzy XII Warmińskiego Przeglądu Chórów i Zespołów Śpiewaczych „Kurlantka 2014” w Stawigudzie zapraszają na muzyczne wydarzenie, które odbędzie się 17-18 maja w hali sportowej przy miejscowym gimnazjum. Wystąpi 37 wykonawców, czyli w sumie ponad 550 osób!

Przegląd  zyskuje z roku na rok coraz większe znaczenie na polu amatorskiego ruchu muzycznego naszego regionu. Przyjęta formuła, że podczas jednej imprezy występują chóry wielogłosowe, zespoły śpiewacze, folklorystyczne i kapele ludowe przyczynia się do atrakcyjności przedsięwzięcia.
- Głównym założeniem przeglądu jest propagowanie muzyki związanej z regionem, każdy zespół musi wykonać chociaż jedną piosenkę warmińską, czyli – kurlantkę – wyjaśnia Witold Lubowiecki, dyrektor GOK w Stawigudzie, główny organizator „Kurlantki”.
Różnorodność muzyczna, kolorowe stroje, niesamowita rodzinna atmosfera to najważniejsze jego atuty. Organizatorzy w tym roku otrzymali grubo ponad 40 zgłoszeń i ostatecznie zakwalifikowali liczbę 37 wykonawców - ponad 550 osób.
- Tak duże zainteresowanie pokazuje, że „Kurlantka” staje się znaną marką w regionie – mówi Witold Lubowiecki. - Oprócz pieśni warmińskiej, od ubiegłorocznej edycji wprowadziliśmy dla wszystkich chętnych możliwość prezentacji stworzonych przez siebie własnych kurlantek - większość zespołów planuje wykonać swoje pieśni .
Kurlantka rozpocznie się w sobotę o godzinie 10.00 uroczystym otwarciem, po którym odbędzie się sobotnia część przesłuchań, podobnie będzie w niedzielę. Około godziny 15.00 zapraszamy na koncert gwiazdy przeglądu - a będzie nią w tym roku grupa Babsztyl - zespół kilka lat temu wydał ciekawą płytę ”Stoji łoset kele drogi” z własnymi inetrpretacjami testów warmińskich, które usłyszymy podczas koncertów w sobotę i niedzielę.

plakat kurlantka 2014 A4(1)