Po Naszamu. Po Warnijsku - V Konkurs Gwary Warmińskiej

V edycja Regionalnego Konkursu Prezentacji Gwary Warmińskiej „Po Naszamu. Po Warnijsku.”  dla uczniów szkół podstawowych, a także – po raz pierwszy – ponadpodstawowych odbędzie się 23 listopada 2019 w Starostwie Powiatowym w Olsztynie.

Zadaniem uczestników jest prezentacja tekstu w gwarze warmińskiej. Komisja konkursowa będzie zwracać uwagę na dobór, opanowanie pamięciowe tekstu, a także rozumienie i poprawność prezentowanej gwary. Istotny będzie też ogólny wyraz artystyczny. Zawsze mile widziane są prezentacje tekstu w stroju regionalnym.

Jedną z entuzjastek konkursu jest wicestarosta olsztyński. – To cenna inicjatywa i bardzo się cieszę, że się tak rozwija. Z roku na rok dzieci mówią coraz lepiej gwarą swoich przodków. A to przecież nasza tradycja, historia i kultura. Myślę, że dużą zachętą jest przekazywanie tego dziedzictwa w praktyczny sposób, poprzez warsztaty, a potem same prezentacje. Nie do przecenienia jest też obecność i zaangażowanie prawdziwych Warmiaków, którzy gwarę poznawali w domach rodzinnych, a teraz chcą ja krzewić wśród młodszego pokolenia – mówi Joanna Michalska.

Organizatorami są: Powiat Olsztyński, Stowarzyszenie „Dom Warmiński” i Komitet Organizacyjny konkursu.