Piszą o nas - Powiat wspiera dobrą jakość życia

15.11.2019
Zachęcamy do przeczytania artykułu, który ukazał się na łamach Gazety Olsztyńskiej wyd. z 15 listopada 2019 r.

Skan G Olsztynska

"Powiat wspiera dobrą jakość życia"
Taka też jest bowiem idea międzynarodowej sieci Cittaslow, do której Powiat Olsztyński przystąpił właśnie w charakterze członka wspierającego. Tym samym stał się pierwszym polskim powiatem korzystającym z możliwości, jakie niesie członkostwo w tej znanej na całym świecie organizacji.

Cittaslow ma już 20 lat, wywodzi się z ruchu społecznego Slow Food we Włoszech, który skupia orędowników tradycyjnej kuchni i związanych z nią gałęzi gospodarki. Cittaslow miało być odpowiedzią i kontrargumentem na turystykę masową i ekspansywny rozwój miast i gmin, co często wiązało się z pomijaniem interesu zwykłych mieszkańców i tego, co mają do zaoferowania. Dziś sieć skupia około 260 miasteczek o populacji poniżej 50 tys. mieszkańców z 30 krajów. W Polsce do stowarzyszenia należy ponad 30 miast, a patrząc na mapę kraju śmiało można uznać Warmię i Mazury za prawdziwe zagłębie Cittaslow. Wśród powiatów – prym wiedzie powiat olsztyński.

– Wszystkie pięć naszych gmin miejskich, czyli Barczewo, Biskupiec, Dobre Miasto, Jeziorany i Olsztynek przystąpiło do sieci spod znaku ślimaka już jakiś czas temu – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński. – Wiosną tego roku Zarząd Powiatu zaproponował radnym rozważenie członkostwa w Cittaslow. Za ich zgodą wszczęliśmy procedury i kilka dni temu w miasteczku Yeniboğaziçi na Północnym Cyprze odbyło się spotkanie Komitetu Koordynującego Cittaslow, podczas którego odebrałem certyfikat potwierdzający udział Powiatu Olsztyńskiego w tej organizacji, jako jej członka wspierającego. Co to oznacza dla nas? Przede wszystkim doskonałą możliwość promocji marki Powiatu w kontekście gospodarczym i kulturowym. To też wsparcie tych gmin, które ze względów formalnych nie mogą korzystać z dobrodziejstw udziału w Cittaslow – dodaje starosta olsztyński.

Szansę w przystąpieniu do stowarzyszenia widzi także Joanna Michalska, wicestarosta olsztyński. – Cittaslow to dbałość o tożsamość regionalną i umacnianie lokalnych społeczności, które powinny mieć świadomość, że są ważne i tworzą coś szczególnego. Regionalna kultura, kuchnia, tradycja, a także produkty wytwarzane przez lokalnych rękodzielników i przedsiębiorców to atuty oraz gwarancja unikalności i oryginalności. Zgodnie z ideą Cittaslow warto szukać piękna i wartości w życiu bez pośpiechu, z dobrą, zdrową i lokalnie wytwarzaną żywnością – tłumaczy J. Michalska.

Pomysłodawcą i orędownikiem przystąpienia powiatu olsztyńskiego do sieci był Artur Wrochna, obecnie członek Zarządu Powiatu, a jednocześnie ambasador Cittaslow w Polsce. – Gdy byłem burmistrzem Olsztynka, wprowadzałem swoje miasto do tej wyjątkowej organizacji i na własnej skórze przekonałem się, jakie zalety ma udział w Cittaslow. Okazuje się, że chcąc się rozwijać i inwestować, wcale nie trzeba rezygnować z tego, co lokalne i spokojne. To możliwość realizacji strategii zrównoważonego rozwoju, który z jednej strony pozwala na inwestycje i rozkwit gminy, a z drugiej zapewnia ochronę środowiska i lokalnych zabytków. To wykorzystywanie nowoczesnych technologii i nowatorskich sposobów zagospodarowania miasta, łącząc spokojne tempo życia z przemyślanym rozwojem. W efekcie działania samorządów mają służyć mieszkańcom i poprawie jakości ich życia – zapewnia A. Wrochna.

Na idei Cittaslow, zawartej także w haśle „Warmia jest miła”, Powiat opiera też swoje działania promocyjne związane z organizacją wydarzeń społeczno-kulturalnych. Latem pod hasłem „Warmia jest slow” planowane są imprezy, na których mile widziani będą przedstawiciele wszystkich warmińsko-mazurskich slow cities, lokalni wytwórcy, artyści i rękodzielnicy. Nie zabraknie więc tradycji i kultury spod znaku etno Warmii, jak i dobrego jedzenia spod znaku slow food.

 

Gazeta Olsztyńska, Powiat wspiera dobrą jakość życia, 15.11.2019 r.