Śpiewająca lekcja patriotyzmu i historii w Jezioranach

18.05.2011

Chwytające za serce pieśni i piosenki, które przez wieki zagrzewały Polaków_ do walki o niepodległość będzie można usłyszeć już w piątek 20 maja w Szkole Podstawowej w Jezioranach. Dyrekcja placówki zaprasza na piątą edycję Festiwalu Piosenki i Pieśni Patriotycznej. Na scenie wystąpią uczniowie z 12 szkół podstawowych z regionu.

Festiwal w Jezioranach, który odbywa się pod nazwą „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród" wszedł już na stałe do kalendarza imprez w powiecie olsztyńskim (start festiwalu o godz. 10).
- Impreza chyba przyjęła się na dobre, bo szkoły z regionu same zgłaszają swój udział - mówi Andrzej Sibierski, dyrektor SP im. M. Lengowskiego w Jezioranach, organizatora festiwalu. - W tegorocznej edycji udział wezmą uczniowie z 12 szkół. Na scenie zaprezentuje się około 30 wykonawców. Festiwal to okazja do dobrej zabawy, ale i  przy okazji do nauki.
Uczestnicy zaprezentują pieśni patriotyczne w dwóch kategoriach: pieśni wojenne do 1945 roku i pieśni powstałe po 1945 roku. Jak pokazują doświadczenia z lat ubiegłych niektóre wykonania są tak przejmujące, że widzom przechodzą ciarki po plecach. Patronat nad festiwalem objęło Muzeum Powstania Warszawskiego. Swój udział w imprezie zapowiedzieli znamienici goście m.in. posłanka Beata Bublewicz, starosta Mirosław Pampuch i przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej z Warszawy. Jak podkreśla Andrzej Sibierski inicjatorką i pomysłodawczynią patriotycznej imprezy jest Krystyna Banasiuk, nauczycielka języka polskiego i historii.
- Ideą powstania festiwalu była chęć ocalenia pięknej spuścizny śpiewanej - wyjaśnia dyrektor SP w Jezioranach.
O oprawę artystyczną zadba Chorągiew Rycerska Jacentego z Ordowa, która wspólnie z organizatorami przygotowała montaż muzyczno-graficzny z piosenkami od Bogurodzicy do Powstania Warszawskiego. Fundatorem głównych nagród jest firma Cefarm z Dywit. Starostwo Powiatowe również wsparło finansowo organizację imprezy.