Powiat Osnabrück

01.06.2017
Maj bieżącego roku był wypełniony spotkaniami partnerskimi z udziałem Powiatu Olsztyńskiego i Powiatu Osnabrück. Po wizycie polskiej delegacji w Steinfurt i Osnabrück, gdzie 4 i 5 maja odbyła się Międzynarodowa Konferencja Partnerska pn."Zmiany demograficzne we współczesnej Europie - identyfikacja zagrożeń oraz wykorzystywanie szans", przyszedł czas na przyjazd przyjaciół z Niemiec na Warmię.

W dniach 16-17 maja odbyło się pierwsze spotkanie Polsko-Niemieckiego Forum Kobiet. W gronie delegatek znalazły się m.in. Irmgard Vokelsang - przewodnicząca Towarzystwa Niemiecko-Polskiego, Monika Schulte - pełnomocnik ds. równouprawnienia w Powiecie Osnabrück oraz przedstawicielki samorządu Powiatu Olsztyńskiego z Alicją Wąsik, jako pomysłodawcą Forum, na czele.  – Kobiety stanowią dużą grupę zarówno po stronie polskiej jak i niemieckiej, dlatego wydało mi się zasadnym, aby taka współpraca powstała pomiędzy naszymi dwoma powiatami. Jako przedstawicielki tej samej płci mamy podobne problemy i powinnyśmy szukać ich praktycznych rozwiązań. Głównymi tematami naszych rozmów były rola kobiet w biznesie i polityce oraz problemy ze znalezieniem pracy po urlopie wychowawczym - mówiła radna. Spotkanie zaowocowało konkretnymi planami na przyszłość, wyznaczony został harmonogram spotkań, które mają oscylować wokół tematu przemocy w rodzinie.

Ostatnie polsko-niemieckie spotkanie odbyło się 27 maja. Wzięli w nim udział m.in. wicestarosta Powiatu Osnabrück Stefan Muhle, II wicestarostowie Christiane Rottmann i Michael Wessler, a także dyrektor Caritas Diecezji Osnabrück Franz Loth. - Przyjeżdżamy tu od 15 lat. Są to spotkania częściowo towarzyskie, ale to właśnie one tworzą okazję do rozmów o projektach, które możemy wspólnie realizować - mówił Stefan Muhle.

Z delegacją Powiatu Osnabrück na Warmię przybyli przedstawiciele Caritas Diecezji Osnabrück. - Myślimy o tym, co jeszcze moglibyśmy zrobić dla naszego partnerstwa. Spotkaliśmy w Polsce niesamowitych ludzi. W ciągu tych lat zawiązały się prawdziwe przyjaźnie i to jest bardzo duża wartość. Żyjemy bowiem w czasach, w których wartości nie spadają z nieba. W partnerstwie trzeba coś od siebie dać - mówił dyrektor Caritas, Franz Loth.

Spotkanie w starostwie stało się okazją do podsumowań dotychczasowej współpracy polsko-niemieckiej. Ważnym głosem w dyskusji była wypowiedź Reinholda Kassinga, uczestniczącego w budowaniu partnerstwa w pierwszych latach. - Zaraz po wojnie Niemcy zaczęli nawiązywać partnerstwa z krajami zachodnimi, potem nasz wzrok padł na sąsiadów ze wschodu. Gdy w Polsce zostały utworzone powiaty, pomyśleliśmy, że samorządy będą najlepszym poziomem do współpracy. Naszą intencją było poznać się. Teraz, z perspektywy czasu widzę, że to była dobra droga, nie zaprzepaściliśmy niczego - mówił Reinhold Kassing.

Goście z Niemiec w trakcie pobytu w powiecie olsztyńskim m.in. odwiedzili Gospodarstwo Rybackie w Rusi, uczestniczyli w uroczystości 25-lecia Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Biskupcu oraz w festiwalu chóralnym w Bartągu.