Otyłość to choroba. Liczmy kilogramy


Rocznie z powodu chorób związanych z nadwagą i otyłością umiera ponad 2,5 mln osób na świecie. Aż 61% Polaków ma problem z nadmierną masą ciała. 21% kobiet i 28% mężczyzn choruje na otyłość. Otyłość to choroba, a nie problem estetyczny. Chorzy na otyłość narażeni są na ciężki przebieg choroby Covid-19. Aż 50% Polaków nie uprawia żadnego sportu.

Czym jest styl życia?

Koncepcja Marca Lalonde’a wyróżnia 4 grupy czynników mających wpływ na stan zdrowia: styl życia (55%), środowisko życia (20%), czynniki biologiczno-dziedziczne (15%), organizacja opieki zdrowotnej (10%). Styl życia jest głównym czynnikiem wpływającym na zdrowie człowieka i w szczególności obejmuje: sposób odżywiania, aktywność fizyczną, umiejętność radzenia sobie ze stresem, stosowanie używek, czy unikanie czynników ryzyka.

Czynniki rozwoju otyłości

Mechanizmy prowadzące do otyłości są złożone i wielokierunkowe. Wyróżniamy wśród nich czynniki środowiskowe, uwarunkowania genetyczne, elementy kulturowe, styl życia. Kluczowym w rozwoju otyłości jest długotrwałe zaburzenie bilansu energetycznego. Ma na to wpływ wiele aspektów:

Otyłość

Otyłość to nieprawidłowe lub nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, które ma negatywny wpływ na zdrowie. Do określenia stopnia otyłości najczęściej stosuje się wskaźnik masy ciała (ang. BMI, Body Mass Index).

Zakresy wartości BMI:

  • mniej niż 18,4 – niedowaga
  • 18.5 – 24,9 – prawidłowa waga
  • 25 – 29,9 – nadwaga
  • 30 – 34,9 – I stopień otyłości
  • 35 – 39,9 – II stopień otyłości
  • powyżej 40 – otyłość olbrzymia

Profilaktyka otyłości

Zdrowe żywienie

Regularna aktywność fizyczna

Jak polubić aktywność fizyczną?

Zdrowy i higieniczny styl życia.

Przydatne linki

Diety NFZ

8 tygodni do zdrowia

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej

Materiał przesłany przez NFZ w związku z akcją – „Środa z profilaktyką”.