Otwarcie bazy LPR w Gryźlinach

07.10.2019

Od 3 października Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oficjalnie korzysta z bazy na lądowisku w Gryźlinach. Zakończyła się budowa nowoczesnego budynku dla załóg i śmigłowca. Nowa lokalizacja pozwala na realizację wszystkich zadań zgodnie ze światowymi standardami, które obowiązują w LPR. 

Wcześniej baza funkcjonowała na lotnisku Olsztyn-Dajtki, warunki nie do końca były jednak zadowalające. LPR zabiegało więc o nową siedzibę. Po 11 latach udało się.  W maju 2018 r. podpisana została umowa gwarantująca Lotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu dofinansowanie na unowocześnienie infrastruktury. Dzięki środkom Unii Europejskiej wybudowanych, przebudowanych i doposażonych ma być w sumie 17 z 21 baz LPR. Baza w Gryźlinach kosztowała 6,7 mln zł, a wartość całego projektu wynosi ponad 23 miliony złotych.

Nowy hangar został wyposażony m.in. w szynową platformę pozwalającą na wyjazd śmigłowca w ciągu 1 minuty. Dzięki takiemu rozwiązaniu od momentu przyjęcia zgłoszenia przez LPR do startu statku powietrznego upływa nie więcej niż trzy minuty. – Ta baza jest wyposażona tak jak na całym świecie. To światowa jakość, tak powinno być – powiedział w trakcie otwarcia bazy dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski. Podkreślił także, że LPR jest coraz lepiej wyposażone, a warunki pracy ratowników są bardziej komfortowe.

Z otwarcia bazy w Gryźlinach cieszy się także starosta olsztyński. – Myślę, że o lokalizacji bazy zdecydowało kilka czynników: dogodne położenie i infrastruktura, a także przychylność samorządów. Cieszę się, że Lotnicze Pogotowie Ratunkowe będzie pracowało w lepszych warunkach, bo to się przełoży na jeszcze lepszą jakość pomocy chorym, a także dlatego, że powiatowe lądowisko w Gryźlinach jest dodatkowo wykorzystywane – mówi Andrzej Abako.

W uroczystości, oprócz przedstawicieli Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, udział wzięli m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Waldemar Kraska, wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, konsultant wojewódzki ds. medycyny ratunkowej Rakesh Jalali oraz przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych i lokalnych, jednostek straży pożarnej oraz policji, przedstawiciele okolicznych szpitali, dyspozytorni medycznych oraz stacji pogotowia ratunkowego.

Zespoły Lotniczego Pogotowia Ratunkowego służą natychmiastową pomocą ratując życie pacjentów. Wsparcie ze środków unijnych jest niezwykle ważne szczególnie w kontekście spełniania standardu tzw. złotej godziny, czyli nieprzekraczania 60 minut pomiędzy zdarzeniem a rozpoczęciem specjalistycznego leczenia.

        

zdj. olsztyn24.com