Obchody 25-lecia PSONI w Biskupcu

24.05.2017
Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną to cykliczna impreza na stałe wpisana w kalendarium biskupieckich wydarzeń. W tym roku zbiega się ona z 25-leciem ruchu rodziców osób z niepełnosprawnością intelektualną i powstania biskupieckiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Dlatego też uroczyste 2-dniowe obchody jubileuszu będą miały szczególny charakter.

25 maja 2017r. w budynku Centrum Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Zawodowym przy ul. Żółkiewskiego 17 w godzinach 10:00-14:00 w Biskupcu odbędzie się konferencja: „Ruch Rodziców – wpływ na jakość życia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną”. Prelekcje wygłoszą między innymi prof. Agnieszka Żyta i arcybiskup senior Edmund Piszcz. Rodzice i selfadwokaci (osoby z niepełnosprawnością intelektualną walczące o swoje prawa) będą dyskutować o historii i kierunkach rehabilitacji oraz o doświadczeniu jakie towarzyszy rodzinie, w której jest dziecko z niepełnosprawnością.

Następnego dnia, w piątek z siedziby Stowarzyszenia przy ul. Gdańskiej 1 w Biskupcu, o godzinie 10:00 wyruszy Marsz Godności do Centrum Kultury, Turystyki i Sportu w Biskupcu, gdzie będą kontynuowane uroczystości związane z jubileuszem Stowarzyszenia.

Dzień Godności jest szczególnym świętem środowiska osób niepełnosprawnych. Stanowi okazję do integracji i solidarności lokalnej społeczności z osobami niepełnosprawnymi oraz daje możliwość przypomnienia o potrzebach i problemach tego szczególnego środowiska.

Tegoroczna impreza, ze względu na jubileuszowy charakter skupiać się będzie na ruchu rodziców i ich aktywności w walce o „życie bez barier” dla swoich dzieci. Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną jest polską edycją Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych obchodzonego w całej Europie

Uroczystość wpisuje się w ideę ruchu rodziców, który powołało biskupieckie PSONI. 25 lat temu inicjatorem intensywnych działań na rzecz poprawy funkcjonowania osób niepełnosprawnych stali się sami rodzice, którzy przez lata rozwinęli w Biskupcu system wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną od wczesnej interwencji, poprzez edukację i rehabilitację, aż po aktywizację społeczno-zawodową i pracę na chronionym rynku pracy. Ich nadrzędnym celem stała się poprawa jakości życia osób niepełnosprawnych intelektualnie we wszystkich obszarach życia. Obecnie PSONI Koło w Biskupcu wspiera 285 osób z niepełnosprawnością (głównie intelektualną), bądź zagrożonych niepełnosprawnością w trzech stałych placówkach dziennych, a także różnorodnych programach i projektach.

Z okazji 25-lecia Ruchu Rodziców osób z niepełnosprawnością intelektualną w Biskupcu zostanie wydana publikacja współfinansowana ze środków Powiatu Olsztyńskiego.

plakat 25 lecie PSONI