Nowy kontrakt z dyrektorem szkoły muzycznej

07.09.2015
Dyrektorem Powiatowej Szkoły Muzycznej I st. w Dywitach dalej będzie Janusz Ciepliński. Zarząd Powiatu w Olsztynie jako organ prowadzący jednostkę, przedłużył kontrakt z dotychczasowym dyrektorem na kolejnych 5 lat.

Pod koniec minionego roku szkolnego placówka była kontrolowana pod względem merytorycznym i finansowym. Oceny dokonało też Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie oraz rada pedagogiczna szkoły. Na tej podstawie Zarząd Powiatu w Olsztynie podjął decyzję o nieorganizowaniu konkursu na stanowisku dyrektora szkoły, tylko powierzeniu tej funkcji dotychczasowemu szefowi PSM. - Nie było potrzeby organizowania konkursu - argumentuje starosta olsztyński Małgorzata Chyziak. - Jestesmy zadowoleni z kierunku rozwoju szkoły. Dla nas priorytetem są dzieci, które w szkole zarządanej przez pana Janusza Cieplińskiego mają szansę rozwijać swoją wrażliwość i talent muzyczny.

Dobre zdanie na temat PSM w Dywitach ma też Daniel Dramowicz, wizytator Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. - Dzieje się tu dużo dobrego. Świetnym pomysłem była organizacja na przykład Regionalnego Konkursu Instrumentalnego "Muzyk - pierwsza klasa", czy seminarium w Barczewie dla nauczycieli. To dobra perspektywa dla rozwoju szkolnictwa artystycznego w regionie, tym bardziej, że absolwenci PSM I st. w Dywitach mają możliwość kontynuacji nauki w szkole muzycznej II st., już w Olsztynie.

A jakie ma plany stary-nowy dyrektor? - Powiedziało się A, to trzeba powiedzieć B - śmieje się Janusz Ciepliński. - Przebudowałem swoje życie zawodowe pod kątem szkoły. Ta praca daje mi dużo radości, bo wierzę w edukację muzyczną. Moim głównym celem i marzeniem jest wybudowanie odrębnej siedziby placówki z prawdziwą salą koncertową. Z tych bliższych planów natomiast warto wymienić utworzenie filii w Dobrym Mieście. W naszym statucie już funkcjonuje zapis o rozpoczęciu tam zajęć edukacyjnych we wrześniu 2016r. - Widzimy dużą potrzebę utworzenia tu szkoły muzycznej -  mówi wiceburmistrz Dobrego Miasta Beata Harań. - Na razie udało się nam się powołać do życia muzyczną "zerówkę", do której zapisało się około 100 dzieci. Starsze dzieci muszą jeszcze w tym roku jeżdzić do placówki w Dywitach.

Całoroczne zajęcia przygotowawcze to nowość w szkole. - Chodzi nam o to, żeby dzieci mogły się wcześniej zderzyć z procesem nauczania, a rodzice żeby zyskali świadomość, że to nie tylko przyjemność, ale też obowiązek codziennych ćwiczeń i zaangażowania w edukację dzieci - argumentuje dyrektor Ciepliński. Od tego roku w bibliotece w Dywitach funkcjonuje szkolna fonoteka. Powstały też dwie nowe klasy instrumentalne - kontrabasu i perkusji. W W szkole rozpoczyna działalność orkiestra smyczkowa, co jest konsekwencją wykorzystywania metody pedagogicznej Colourstrings.

Powiatowa Szkoła Muzyczna I st. w Dywitach powstała w 2010 roku. Oprócz placówki macierzystej posiada trzy filie: w Barczewie, Biskupcu i Olsztynku. Obecnie w szkole uczy się 481 uczniów, z czego 115 to uczniowie I klasy. Nauka jest bezpłatna i odbywa się w cyklach 6- i 4-letnim. Organem prowadzącym szkołę jest Powiat Olsztyński, zaś nadzór merytoryczny nad placówką sprawuje Centrum Edukacji Artystycznej podlegające Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.