Nowa Ambasador na promocji Pieśni Gregoroviusa

04.03.2017
3 marca na olsztyńskim zamku odbyła się konferencja promująca wydanie "Pieśni polskich i węgierskich Ferdynanda Gregoroviusa". Publikacja książki w wersji drukowanej oraz audio była inicjatywą Stowarzyszenia Miłośników Rusi nad Łyną, a w szczególności Andrzeja Małyszki, który był spiritus movenes przedsięwzięcia. Projekt wsparli m.in: Ambasada RP w Budapeszcie, samorządy Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Powiatu Olsztyńskiego oraz Węgierski Instytut Kultury. Wśród gości konferencji znalazła się nowa Ambasador Węgier w Polsce Orsolya Kovacs, której pobyt w stolicy Warmii był pierwszą pierwszą wizytą w roli przedstawiciela państwa węgierskiego. W spotkaniu wzięli także udział m.in. były ambasador Węgier Akos Engelmayer, starosta olsztyński Małgorzata Chyziak, dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie Janos Tischler.

Uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać wykładów historycznych prof. Janusza Jasińskiego i prof. Istvana Kovacsa, a także samych pieśni Ferdynanda Gregoroviusa w trzech wersjach językowych. Interpretowali je: zastępca dyrektora Węgierskiego Instytutu Kultury Gaspar Keresztes, ks. Andre Schmeier oraz olsztyńscy aktorzy Irena Telesz-Burczyk i Marcin Kiszluk.

W trakcie spotkania starosta olsztyński przekazała nowej Ambasador Węgier list okolicznościowy i zaprosiła ją od odwiedzin powiatu olszyńskiego.