Niemieckie kobiety wiejskie w Starostwie

10.09.2014
Wpływ sytuacji na Ukrainie na powiat olsztyński, sprawy socjalne mieszkańców oraz... kulinaria były tematem rozmów podczas spotkania olsztyńskiego starosty, Mirosława Pampucha, z przedstawicielami Związku Kobiet Wiejskich w powiecie Osnabrück. Spotkanie odbyło się 9 września br. w Starostwie Powiatowym w Olsztynie.  Ponad 50-osobowej delegacji z Niemiec przewodniczyła Almut Detert, wieloletnia szefowa Związku Kobiet Wiejskich. - Pierwsze kontakty z Warmińsko-Mazurskim Związkiem Kobiet Wiejskich nawiązaliśmy 16 lat temu. Po 7 latach, w 2005 roku, współpraca została sformalizowana i umocowana stosowną umową. Od tamtej pory spotykamy się raz w roku i wymieniamy doświadczeniami - mówiła Almut Detert.

Gości z Niemiec interesowały sprawy bieżące, jak wpływ konfliktu na Ukrainie na sytuację w powiecie olsztyńskim. Padły też pytania o system szkolnictwa i opieki nad małymi dziećmi, rynek mieszkaniowy, a nawet o wysokość średnich zarobków w urzędzie. W trakcie spotkania przewodnicząca delegacji wręczyła staroście upominek - książkę kucharską z przepisami regionalnej kuchni niemieckiej. Ciekawostką jest to, że w jednym z rozdziałów znalazły się receptury zaproponowane przez członkinie Warmińsko-Mazurskiego Związku Kobiet Wiejskich.

Związek Kobiet Wiejskich w Osnabrück ma długą tradycję, bo został założony 150 lat temu. Inicjatywa powołania klubu wyszła od byłej mieszkanki dawnych Prus Wschodnich. Zgodnie z założeniem, ZKW ma służyć kobietom ze środowisk wiejskich, ułatwiać im wzajemną pomoc i wspieranie się. Obecnie jest organizatorem szkoleń i seminariów, działań integrujących młodzież wiejską. Niemiecki ZKW był inicjatorem utworzenia odpowiednika po stronie polskiej.

DSC00903DSC00919DSC00932