Nauczyciele z nagrodami, radni bez mandatów

02.11.2011

Zmiany w składzie Rady Powiatu w Olsztynie, współpraca z organizacjami pozarządowymi w 2012 roku i utworzenie Liceum Ogólnokształcących dla Dorosłych w Biskupcu - to tylko część spraw, jakimi w czwartek 27 października zajmowali się radni powiatowi na VIII sesji Rady Powiatu w Olsztynie.

_

Ósma w tej kadencji sesja zwyczajna rozpoczęła się od miłego akcentu, którego głównymi bohaterami byli dyrektorzy szkół i placówek oświatowych Powiatu Olsztyńskiego. Nagrody pieniężne z okazji przypadającego w październiku Dnia Edukacji Narodowej wręczył siedmiu pedagogom Mirosław Pampuch, starosta olsztyński.
- Jako powiat prowadzimy 10 szkół i dzięki państwa pracy, można uczciwie stwierdzić, że  prowadzimy je z sukcesami - mówił starosta Mirosław Pampuch. - Przykładem może być nabór do pierwszych klas, który państwo przeprowadziliście. Mimo niżu demograficznego liczba uczniów przyjętych jest na podobnym poziomie do roku poprzedniego.   

Poseł na sesji
Nagrody za wyróżniające działania na rzecz realizacji polityki oświatowej, podnoszenie jakości pracy szkoły i zaangażowanie w pracę dydaktyczno-wychowawczą otrzymajli:
Elżbieta Dorota Hermanowicz, dyrektor PPP-P w Olsztynie, Janusz Ciepliński, dyrektor Powiatowej Szkoły Muzycznej w Dywitach, Grażyna Małek, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Kaczmarskiego w Olsztynku, Beata Sawczuk, dyrektor Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych dla Dzieci Przewlekle Chorych przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym w Ameryce, Danuta Sibierska, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żardenikach, Grzegorz Wierzbowski, wicedyrektor Zespołu Szkół w Biskupcu oraz Elżbieta Staniszewska-Górka, wicedyrektor Zespołu Szkół w Olsztynku.
Po wręczeniu nagród głos zabrał poseł elekt Janusz Cichoń z Platformy Obywatelskiej, który złożył deklarację dalszej współpracy z radnymi i władzami powiatu na rzecz rozwoju powiatu, Olsztyna i całego regionu.
- Od wiosny jestem pełnoprawnym mieszkańcem powiatu - przyznał Janusz Cichoń. - Po 20 latach zamieszkiwania wreszcie zameldowałem się w gminie Dywity. Będę nadal ambasadorem spraw regionalnych. Czekam na sygnały od państwa i sprawy, w których będę mógł pomóc.

Dwóch radnych zrezygnowało
W dalszej części sesji radni podjęli uchwały w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatów dwóch radnych, którzy zrezygnowali z pełnienia swoich funkcji. Z mandatów radnych zrezygnowali we wrześniu Konrad Grabowski, radny z Biskupca reprezentujący Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Kazimierz Olejarz, również z Biskupca, który należał do klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Pierwszy z nich argumentował swoją decyzję przeniesieniem centra życiowego z Biskupca na Olsztyn. 
- Przeniosłem się z całą rodziną i z pracą do Olsztyna, a to uniemożliwia mi bycie radnym powiatowym - mówił Konrad Grabowski.
Z kolei Kazimierz Olejarz jako powód rezygnacji z mandatu radnego podał przyczyny osobiste. W miejsce Konrada Grabowskiego do Rady Powiatu powinien wejść Jan Karol z Biskupca, a w miejsce Kazimierza Olejarza Zbigniew Szczypiński, obecny członek Zarządu Powiatu w Olsztynie. Obydwaj panowie muszą jeszcze wyrazić zgodę na objęcie mandatów.
Rada Powiatu przyjęła też program współpracy z organizacjami pozarządowymi na cały rok 2010. Ponadto radni zdecydowali także o utworzeniu Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Biskupcu. Ogólniak dla dorosłych będzie się mieścił w Zespole Szkół w Biskupcu.