Na Trakt Pielgrzyma wjedziemy z krajowej szesnastki

05.02.2021
Jak podaje "Gazeta Olsztyńska", zapowiada się drogowa rewolucja w Gietrzwałdzie w okolicy Sanktuarium Maryjnego.

- Pomysł narodził się dokładnie w 2017 roku, w czasie przedterminowych wyborów - mówi Jan Kasprowicz, wójt gminy Gietrzwałd wskazując na rozłożony na biurku plan Traktu Pielgrzyma. - Jego projekt jest uzgodniony z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie.
Inwestycja przewidziana jest na lata 2021-2023. Na Trakt Pielgrzyma będzie się wjeżdżało z krajowej szesnastki. Istotnym elementem będzie rondo, które powstanie przy zjeździe z Gietrzwałdu w kierunku Ostródy. To będzie jednak ostatni, czwarty etap inwestycji. W pierwszym - od skrzyżowania z ulicą Kościelną w Gietrzwałdzie ma powstać ulica dwupasmowa o długości ponad 700 metrów ze ścieżką pieszo-rowerową. Wzdłuż ulicy będzie pas, na którym parkować będą mogły autokary. W drugim etapie zostaną wybudowane ciągi komunikacyjne na terenie gietrzwałdzkich błoni, gdzie co roku odbywa się odpust. Chodzi o wyłożenie alejki pieszo-jezdnej do źródełka z mączki kamiennej o długości około 360 metrów. Biegnąca obok alejka różańcowa zyska nową nawierzchnię wykonaną z kolei z płyt i kostki granitowej. Powstanie też podjazd dla osób niepełnosprawnych i to pod samą bazylikę, przy której przebudowane zostaną schody oraz alejka komunikacyjna o długości około 200 metrów wzdłuż ulicy Kościelnej. Staną tutaj tablice informacyjne dotyczące objawień maryjnych oraz historii sanktuarium. Trzeci etap to połączenie dwupasmowym, trzystumetrowym łukiem ulicy wykonanej w pierwszym etapie z miejscem, na którym zostanie wybudowane rondo. Całość będzie miała więc ponad kilometr długości. W tym samym czasie ma powstać rondo na krajowej szesnastce razem z drogami dojazdowymi. To już zadanie oddziału GDDKiA w Olsztynie.

Więcej o inwestycjach w Gietrzwałdzie na stronie Gazety Olsztyńskiej.