Hasłem: CIĘCIE rozpoczęła się III edycja Młodzieżowego Festiwalu Filmowego „Moja Przestrzeń”, organizowanego przez Zespół Szkół w Olsztynku w partnerstwie z tutejszym Miejskim Ośrodkiem Kultury. Na konkurs wpłynęły 52 projekty filmowe. 23 października uczestnicy uroczystej Gali poznali nazwiska zwycięzców i usłyszeli symboliczne: STOP KLATKA.
Celem festiwalu jest stworzenie młodym ludziom możliwości przedstawienia swojego otoczenia, osobistych doświadczeń i obserwacji za pomocą kamery, czy telefonu komórkowego. Chodzi o inspirowanie młodzieży do twórczej aktywności, uwrażliwienie na problemy codziennego życia i sytuację młodego człowieka w świecie. Zadaniem twórców było nakręcenie maksymalnie 10-minutowych filmów w różnych konwencjach: dokumentalnej, animacji i filmu aktorskiego. Tegoroczna edycja została poszerzona o dodatkową kategorię – spot telewizyjny (do 30 sekund) pt. „Jeszcze nie jest za późno”. Tematem miały być zagrożenia, przed jakimi stoi młody człowiek (nałogi, szkodliwe diety, anoreksja, bulimia).
- Dwudniową imprezę rozpoczęliśmy specjalnym pokazem filmu Rycerze Niepodległej, zrealizowanego przez laureata I edycji Festiwalu – Kubę Makowskiego – opowiada Magdalena Rudnicka, opiekun Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Zamek” w Olsztynku. – Uczestnicy wzięli udział w warsztatach filmowych poprowadzonych przez niezależnego filmowca Andrzeja Szypulskiego, który zaproponował młodym twórcom z liceów, technikum i gimnazjów naszego regionu (35 osób) przewrotnie sformułowany temat Jak zepsuć film.
Wśród gości Gali znaleźli się m.in. rektor UWM Ryszard Górecki, burmistrz Olsztynka Artur Wrochna, dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej w Starostwie Powiatowym w Olsztynie Barbara Guga, dyrektor Gimnazjum im. Noblistów Polskich Irena Jędruszewska i dyrektor Zespołu Szkół w Olsztynku Ewa Orłowska.
Uczestnicy i widzowie mieli okazję obejrzeć 12 nagrodzonych filmów i 8 spotów, wyłonionych spośród 52 projektów. W skład jury weszli: Andrzej Szypulski, Andrzej Waluk – filmowcy, Robert Waraksa z Młodzieżowej Rady Miejskiej i Marek Piątosa z DKF Zamek. – Zdaniem jury poziom tegorocznych filmów był zróżnicowany, ale wyższy niż w poprzednich edycjach – relacjonuje Magdalena Rudnicka. – Uczestnicy zapewnili nam szeroki przekrój tematyczny: historia, przyjaźń, samotność, odrzucenie, zagubienie, poszukiwania, eksperymenty, różne konwencje i gatunki. Po raz pierwszy przyznano GRAND PRIX; otrzymali je za film Z duchem czasu (fabularny) Mikołaj Wróbel i jego ekipa ze Stąporkowa. Przyznano sześć głównych nagród twórcom filmów:
- Kariera Otto Naujacka ekipy Bartosza Markowskiego z Olsztyna (w konwencji filmu niemego)
- The One Day Club Zuzanny Drzymulskiej i jej ekipy z Turki k.Lublina
- Las Marty Buszmak, Tłum Alicji Łyszkowicz, Ptasie gangi Jana Piskorskiego i jego ekipy (animacje) - uczniowie Liceum Plastycznego im. Erica Mendelsohna w Olsztynie.
Wyróżnione zostały też filmy:
- Ja i moja transformacja Kacpra Kleszczyńskiego z Dywit
- Niezauważone Joanny Trejter i jej ekipy ze Skórzewa k. Poznania
- Białe cudo Szymona Pieczywka i jego ekipy z Olsztynka
- Jumping human ekipy z Olsztynka
- Zaginiona Filipa Tomczaka i jego ekipy z Poznania
- Błogostan Hanny Manteufel i jej ekipy z Gdyni
Nagrodzone spoty:
- A mogło być tak dobrze Mateusza Bartkiewicza z Łodzi
- Palisz? Znikasz? uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Olsztynku
- Wspomnienie Martyny Murzy z Olsztynka
- Narkotyki – anty – trzeźwy umysł twórców z Grybowa
- Wypalacze Daniela Zielińskiego z Grybowa
- Banan Zuzanny Słodownik
- Nie pozwól… Sylwi Fiszer i ekipy z Olsztynka
- Daj szansę młodym Szymona Pieczywka.
- Mieszkańcy naszego regionu mieli okazję obejrzeć filmy wartościowe, ciekawe narracyjnie i artystycznie, przygotowanych przez młodych ludzi z całego kraju. Niech staną się one inspiracją dla tych, którzy zastanawiają się nad realizacją własnego projektu. Film daje ogromne możliwości ekspresji i jest wspaniałym polem dla wyobraźni – przekonuje organizatorka.
Wydarzenie wsparł finansowo Powiat Olsztyński. Nagrody dla laureatów festiwalu ufundował Polski Instytut Sztuki Filmowej. Uczestnicy warsztatów filmowych mogli się posilić pizzą przekazaną przez Restaurację Ratuszowa w Olsztynku.