Młodzi wyśpiewali niepodległość


28 młodych wokalistów walczyło o laury VI Powiatowego Festiwalu „Radosna Niepodległa” pod patronatem Starosty Olsztyńskiego. Organizatorem był Pałac Młodzieży im. Orląt Lwowskich w Olsztynie.

Uczestnikami konkursu były dzieci i młodzież szkół podstawowych i średnich z Olsztyna oraz powiatu olsztyńskiego, w tym z Nowej Wsi, Spręcowa, Dobrego Miasta, Rusi, Gietrzwałdu, Dywit i Biesala. Zadanie mieli trudne, bo musieli nie tylko przygotować utwór, ale też go nagrać i przesłać do organizatora. Jury również zdalnie oceniało muzyczne interpretacje.

- Naszą ideą jest pogłębianie wśród młodego pokolenia patriotyzmu oraz popularyzowanie pieśni i piosenek partyzanckich, o tematyce wojskowej i niepodległościowej, zarówno tych dawnych, jak i współczesnych. Jest wiele dzieci, które śpiewają i chętnie prezentują efekty swojej pracy. Nasz festiwal stwarza im taką możliwość, a także okazję do konfrontacji własnych umiejętności z rówieśnikami – wyjaśnia Alicja Kucharzewska-Samko, koordynator festiwalu.

Młodzi wokaliści i organizatorzy już po raz kolejny mogli liczyć na Powiat Olsztyński. – W tych trudnych czasach, gdy nie możemy się spotkać, inicjatywy, dzięki którym młodzież może realizować swoje pasje, są szczególnie cenne. Tym bardziej, jeśli dzięki temu kształtuje się ich świadomość narodowa. Gratuluję wszystkim uczestnikom samej chęci zmierzenia się z repertuarem patriotycznym, a także zapału, pracowitości i talentów. Słowa uznania kieruję też do rodziców i nauczycieli młodych wykonawców – mówi Joanna Michalska, wicestarosta olsztyński.

Lista laureatów VI Powiatowego Festiwalu „Radosna Niepodległa”:

Fundatorem nagród jest Powiat Olsztyński. Patronat medialny nad festiwalem sprawuje Radio Olsztyn, które w ramach współpracy zaprosi laureatów festiwalu do programu „Dziecinada” red. Moniki Szczygło. Emisja w niedzielę 15.11.2020 po godz. 9:00.

Laureatka I miejsca w kat. solistów grupa starsza – Rozalia Soliwoda z XI LO w Olsztynie:

 

Laureatka I miejsca w kat. solistów grupa młodsza – Aleksandra Juchniewicz z SP 68 w Szczecinie:

 

Laureaci I miejsca w kat. zespołów – Amelia Świtaj i Karol Szymanowski z V LO w Olsztynie.