Miniobwodnica ożywi gospodarczo dwie gminy

28.11.2011

Barczewo wzbogaciło się o nowoczesną infrastrukturę drogową wartą prawie 9,5 mln złotych, której mogłyby pozazdrościć inne gminy powiatu. Kierowcy jeżdżą już równym odcinkiem na drodze Barczewo-Silice. Z kolei w samym mieście powstała miniobwodnica z nowym mostem, chodnikami i oświetleniem.

_

Zdecydowanie większą inwestycją było na pewno wykonanie tzw. miniobwodnicy Barczewa. Zakres robót obejmował przebudowę 1,3-kilometrowego odcinka ul. Olsztyńskiej i Targowej w Barczewie.
- Wykonawca, którym była firma Skanska poszerzył jezdnię do 7 metrów, wybudował chodniki, oświetlenie uliczne i odwodnienie oraz poprawił geometrię skrzyżowań - mówi Elżbieta Żemło, kierownik techniczny Powiatowej Służby Drogowej w Olsztynie. - Wykonawca przebudował także sieci podziemne, rozebrał stary i zbudował nowy most na rzece Kiermas oraz przesunął koryto tej rzeki.  

Prezent na święta
Miniobwodnica prezentuje się okazale. Kierowcy jeżdżą bez przeszkód ul. Olsztyńską, a po nowym moście i ulicą Targową powinni pojechać legalnie tuż przed świętami Bożego Narodzenia (choć niektórzy śmiałkowie już teraz starają się przedostać mostem i Targową).
Drogowcy z powiatu właśnie występują o pozwolenie na ich użytkowanie.
- Przejazd całą obwodnicą będzie niejako prezentem na święta - mówi Elżbieta Źemło.
Największa powiatowa inwestycja drogowa kosztowała ponad 8 mln zł i zdaniem Mirosława Pampucha, starosty olsztyńskiego powinna wypełnić zakładane cele.
- Jestem przekonany, że miniobwodnica wyprowadzi ciężki ruch z ul. Kościuszki i zabytkowej części centrum miasta - mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński. - Dodatkowo nowa droga otworzy pod względem inwestycyjnym gminę Barczewo i Purda. Do tej ostatniej miejscowości pojazdy o masie ponad 15 ton nie miały do tej pory dojazdu.
Nie do przecenienia jest także zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców Barczewa, którzy z drżeniem serca poruszali się wzdłuż wąskiej ul. Olsztyńskiej.
Miniobwodnica Barczewa powstała dzięki dofinansowaniu unijnemu z RPO Warmia i Mazury 2007-2013 oraz środkom własnym Powiatu Olsztyńskiego.

_

Kierowcy sobie chwalą
Dzięki unijnej kasie wybudowany został także nowy przebieg 600-metrowego odcinka drogi powiatowej z Barczewa do Silic. Modernizacja była konieczna m.in. z powodu tego, że na kilkusetmetrowym odcinku droga zjechała praktycznie do jeziora. Dodatkowo na tym fatalnym odcinku droga miała dużo ostrych zakrętów. Budowa zupełnie nowego przebiegu 600-metrowego odcinka pozwoliła wyprostować drogę i odsunąć ją od jeziora.
- Kierowcy już od tygodnia mają okazję jeździć nową drogą i docierają do nas pozytywne sygnały w tej sprawie - mówi Elżbieta Żemło. 
Ta inwestycja kosztowała z kolei 1,4 mln zł. Oprócz unijnego wsparcia na drogę złożyły się też powiat i gmina Barczewo. Obszar, w którym zlokalizowane jest przedsięwzięcie jest predysponowany do pełnienia funkcji turystycznej (tu leży większość jezior gminy Barczewo). Poza tym ma duży, ale niewykorzystany potencjał gospodarczy. Droga bezpośrednio doprowadza do kanału Kiermas oraz znajdujących się na jego trasie jezior Umląg i Kiermas.
- Gmina Barczewo wzbogaciło się o nowoczesną infrastrukturę drogową wartą prawie 9,5 mln złotych, której mogłyby pozazdrościć inne gminy powiatu - podsumowuje starosta Mirosław Pampuch.
Z przeprowadzonych inwestycji drogowych w gminie zadowolona jest Krystyna Szter, radna powiatowa z Barczewa.
- Dzięki miniobwodnicy Barczewo na wjeździe zdecydowanie zmieniło swój wizerunek na plus - uważa Krystyna Szter. - Nowe drogi są wykonane bardzo solidnie i wspaniale się po nich jeździ. Obydwie inwestycje to duży sukces władz powiatu i poprzedniej Rady Powiatu w Olsztynie.