Mikołajkowe Dni Dawcy Szpiku - dla Jasia


W dniach 4-5 grudnia m.in. w olsztyńskim hipermarkecie Auchan, w nowej i bezpiecznej odsłonie, odbędą się Mikołajkowe Dni Dawcy Szpiku. Organizatorzy mają nadzieję odnaleźć niespokrewnionego dawcę szpiku m.in. dla 9-letniego Jasia, który walczy z lekooporną białaczką.

Do akcji Fundacji DKMS dołączyło aż 91 sklepów z całej Polski, w tym hipermarket Auchan w Olsztynie. Pomysł Mikołajkowych Dni Dawcy Szpiku Auchan zrodził się 9 lat temu. Wówczas inny pacjent potrzebował wsparcia „bliźniaka genetycznego”. Od tego czasu pracownicy sklepów angażują się w pomoc chorym na nowotwory krwi, rejestrując nowych, potencjalnych dawców szpiku. Podczas tegorocznej 16. edycji akcji wolontariusze z Auchan będą zachęcać swoich klientów do dołączenia do bazy dawców szpiku Fundacji DKMS.

Każda osoba, która będzie chciała się zarejestrować, może pobrać pakiet rejestracyjny od Wolontariuszy i zarejestrować się w domu. Pakiet zawiera: instrukcję jak zarejestrować się krok po kroku, formularz rejestracyjny oraz pałeczki do pobrania wymazu. Po dokonaniu rejestracji pakiet będzie można zwrócić do wyznaczonej skrzynki znajdującej się na terenie sklepów w dniach 12-13 grudnia.

- W województwie warmińsko-mazurskim podczas Mikołajkowych Dni Dawcy Szpiku w Auchan zarejestrowało się aż 384 potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych, a 2 pacjentów otrzymało szanse na życie od dawców zarejestrowanych właśnie w Auchanmówi Leszek Lewandowski, koordynator akcji z Fundacji DKMS. Na taką pomoc liczy też rodzina 9-letniego Jasia, która w maju br. usłyszała diagnozę: ostra białaczka limfoblastyczna. W przypadku małego wojownika leczenie farmakologiczne nie przynosi żadnych rezultatów, a organizm chłopca nie zareagował nawet po włączeniu innowacyjnego leczenia. Białaczka nie odpuszcza. Jasia czeka kosztowana, nierefundowana terapia, a następnie pilne przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego – to jedyna szansa, żeby chłopiec mógł żyć!

- Mikołajki, to czas kiedy możemy sprawić niespodziankę i obdarować prezentami bliskie nam osoby, ale to także czas kiedy możemy podarować Pacjentowi walczącemu z nowotworem krwi najcenniejszy dar- jakim jest szansa na życie – mówi Leszek Lewandowski z Fundacji DKMS.

Rejestracja do bazy dawców szpiku jest prosta. Wystarczy odebrać pakiet rejestracyjny od wolontariusza sklepu Auchan. W domu przeczytać instrukcję, pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka, wypełnić formularz i przy kolejnych weekendowych zakupach odnieść zaklejoną kopertę do sklepu i wrzucić do zalakowanej skrzynki. Dawcą krwiotwórczych komórek macierzystych bądź szpiku może zostać każda ogólnie zdrowa osoba w wieku 18- 55 lat. Ważne, aby decyzja o dołączeniu do bazy dawców była świadoma. Więcej informacji na temat dawstwa szpiku znajduje się na stronie www.dkms.pl (https://www.dkms.pl/pl).

Mikołajkowe Dni Dawcy Szpiku 2