Mieszkaniec powiatu z odznaką ZA ZASŁUGI DLA TURYSTYKI

26.09.2017
Mieszkaniec Rusi w gminie Stawiguda, Andrzej Małyszko, otrzymał odznakę honorową „Za Zasługi dla Turystyki”, przyznawaną przez Ministra Sportu i Turystyki. Wnioskodawcą była starosta olsztyński Małgorzata Chyziak. Uroczysta Gala odbyła się 2 września na zamku w Lidzbarku Warmińskim w ramach obchodów wojewódzkich Światowego Dnia Turystyki. Dekoracji wyróżnionych dokonał marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

Andrzej Małyszko jest pasjonatem historii lokalnej. W działania na rzecz turystyki regionalnej jest zaangażowany społecznie od lat studenckich. Jest członkiem PTTK oraz Klubu Kajakowego PTTK Wodniak w Olsztynie, z zamiłowania sternikiem jachtowym i płetwonurkiem. Ma na koncie szereg inicjatyw z zakresu promocji turystyki regionalnej, a także ocalenia od zapomnienia lokalnych zabytków kultury i historii.

- Z wielką radością rekomendowałam osobę pana Andrzeja Małyszki do wyróżnienia. Jestem przekonana, że w pełni zasługuje na to, by na forum podziękować mu za zaangażowanie społeczne na rzecz popularyzacji lokalnego dziedzictwa kulturowego, dbałości o zachowanie pamięci miejsc historycznych, a także działania na rzecz porozumienia między Węgrami i Polakami. Mamy to szczęście, że w powiecie olsztyńskim mieszka wiele osób, które widzą sens poświęcenia wolnego czasu i zrobienia czegoś dobrego na rzecz swoich sąsiadów i na rzecz miejsca, w którym żyją. Jedną z takich postaci jest właśnie pan Andrzej Małyszko – mówi starosta Małgorzata Chyziak.

Sam wyróżniony ze skromnością podchodzi do faktu odznaczenia. – Jest to bardzo sympatyczne, ale wszędzie staram się podkreślić, że nie jest to wyróżnienie tylko mojej osoby, ale wszystkich tych, którzy wraz ze mną pracowali na rzecz stworzenia Gościńca Niborskiego, dwuboju i innych atrakcji turystycznych. Bo przecież można rowerem przejechać Gościniec, ale już przejażdżka z zasobem wiedzy historycznej, kto tu żył i co robił, to zupełnie inna sprawa. Dobry klimat do wspólnego działania znalazłem w Stowarzyszeniu „Miłośników Rusi nad Łyną”, ale też w Urzędzie Gminy Stawiguda, Starostwie Powiatowym w Olsztynie i Urzędzie Marszałkowskim. Tu uchylały się drzwi dla wszystkich inicjatyw historyczno-turystycznych i oby tak pozostało – mówi Andrzej Małyszko.

Andrzej Małyszko z odznaką Za zasługi dla turystyki zdj UMarsz

(Zdj. www.warmia.mazury.pl)

Niektóre z działań Andrzeja Małyszki:

- Reaktywacja Gościńca Niborskiego, historycznego szlaku pomiędzy Królewcem a Warszawą. Obecnie na trasie organizowane są integracyjne rajdy rowerowe z udziałem osób niepełnosprawnych. W 2011 roku na Gościńcu Niborskim odbył się spektakl wg scenariusza Andrzeja Małyszki, z dialogami napisanymi przez historyka Jerzego Sikorskiego, wystawiony przez teatr amatorski z Bartąga. Opracowana została mapa umożliwiająca organizację rajdów rowerowych tą starą drogą, do tej pory odbyło się 8 rajdów, w Katedrze Architektury Krajobrazu UWM powstała praca magisterska na temat Gościńca, której konsultantem był Andrzej Małyszko.

- Odnalezienie zapomnianego cmentarza w Jełguniu i doprowadzenie do jego oznakowania.

- Odkrycie w wodach jez. Oczko w Jełguniu koło Stawigudy obciążnika sieci z czasów wczesnego średniowiecza i przekazanie go Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Było to wskazówką dla archeologów, którzy w tym miejscu ujawnili osadę i groby sprzed 2300 lat p.n.e.

- Odnalezienie starej trasy turystycznej wzdłuż Łyny z Rusi do karczmy i młyna w Sójce (młyn pracował od XVI w. do okresu międzywojennego).

- Stworzenie koncepcji i organizacja Warmińskiego Dwuboju Flisackiego Ruś-Olsztyn-Ruś, nawiązującego do tradycji spławiania drewna rzeka Łyną do Królewca przed wybuchem I wojny światowej; Z Rusi współcześni flisacy wypływają tratwami, by w Olsztynie przesiąść się
na czekające nań rowery, którymi wracają do miejsca startu.

- Prace w Społecznym Komitecie Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach.

- Doprowadzenie do renowacji murowanej kapliczki warmińskiej w Rusi, okazją były obchody 630-lecia istnienia wsi Ruś.

- Odnaleziona u jednego z mieszkańców Rusi Trójca św. z Rusi z końca XIX wieku, z inicjatywy kandydata została poddana konserwacji, a także badaniom dendrochronologicznym, a następnie wpisana do rejestru zabytków.

- Starania o zachowanie lokalnej przyrody, w tym zaprzestanie organizowania rajdów samochodowych w rezerwacie Łyny.

- Zebranie danych historycznych dotyczących dawnych mieszkańców Gągławek – węgierskiego rodu Kalnassy, a następnie doprowadzenie, wraz ze Stowarzyszeniem Miłośników Rusi nad Łyną, do wykonania repliki zabytkowej tablicy dokumentującej pobyt Węgrów na Warmii i odsłonięcia jej w XIV – wiecznym kościele w Bartągu, gdzie spoczywa Andrzej Michał Kalnassy. W uroczystości wziął udział attaché kulturalny Ambasady Węgier w Polsce.

- Inicjatywa wydania trzyjęzycznej pozycji „Pieśni Polskich i Węgierskich Ferdinanda Gregoroviusa – Wiosny Ludów w literaturze europejskiej”, w formie drukowanej, a następnie jako audiobook. Wydawnictwo ukazało się dzięki pozyskaniu środków z budżetu samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Powiatu Olsztyńskiego, a także Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie przy Ambasadzie Węgier w Polsce. Książka została przekazana bezpłatnie bibliotekom, uczelniom i instytucjom kultury w regionie.

- Inicjatywa zorganizowania jubileuszowych obchodów i wydania książki „Ruś nad Łyną” z okazji 630-lecia istnienia wsi w 2004 r.

- Współautorstwo Programu Rewitalizacji Łyny w granicach Olsztyna dla potrzeb turystyki kajakowej.