Maseczki z 3D nie tylko w Pałacu Prezydenckim

07.04.2020

Jak poinformował niedawno na twitterze prezydent RP Andrzej Duda, oprawki do przyłbic ochronnych drukowane są także w Pałacu Prezydenckim. Do ich produkcji wykorzystywana jest drukarka 3D olsztyńskiej firmy Zortrax, udostępniona w celach pokazowych kancelarii głowy państwa dwa lata temu. Tego typu sprzęt ochronny już od trzech tygodni powstaje także w olsztyńskim starostwie powiatowym.

Jeszcze pod koniec roku starostwo kupiło drukarkę 3D na potrzeby komórki promocji, która za jej pomocą przygotowywała autorskie projekty gadżetów reklamowych. Obecnie urządzenie „pełną parą” produkuje maski i przyłbice dla pracowników urzędu, wykorzystując zgromadzone zapasy filamentu, tworzywa używanego w procesie drukowania przestrzennego. – Skorzystaliśmy z gotowych projektów dostępnych w internecie i po kilku próbach ruszyliśmy z drukowaniem – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński. – Nasza drukarka to jednak sprzęt amatorski, czyli nie jest to urządzenie bardzo szybkie, więc „dzienna produkcja” to co najwyżej dwie maski lub przyłbice ochronne, ale dobre i to w sytuacji, w której takiego profesjonalnego sprzętu brakuje. Produkowane przyłbice systematycznie trafiają już do pracowników urzędu mających najczęstszy kontakt z osobami z zewnątrz.

W starostwie znajduje się również punkt kontaktowy akcji szycia maseczek ochronnych, zorganizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Tu trafiają ofiarowywane przez darczyńców potrzebne materiały typu bawełna, fizelina medyczna, gumki, nicie krawieckie itp. Na razie zostało uszytych 70 sztuk maseczek ochronnych. Każda z nich posiada kieszonkę, do której należy włożyć dodatkowe wymienne zabezpieczenie w formie np. papierowego ręcznika kuchennego. Maseczki wykonane są z bawełny z niewielkim dodatkiem elastanu, więc można je śmiało prać. Zgodnie z założeniami akcji maseczki trafią bezpłatnie do osób niepełnosprawnych, które korzystają ze wsparcia Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie. Ten trudny czas potraktujmy jako sprawdzian swojego charakteru i odpowiedź na pytanie: czy wolimy bezczynnie siedzieć na kanapie, czy chcemy walczyć i dołożyć swoją cegiełkę w drodze do „normalności”. Moją inspiracją są słowa Boba Dylana „Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem, nie trać nigdy światła nadziei” – mówi Magdalena Milczarek, starszy pracownik socjalny PCPR, która jest pomysłodawcą akcji i osobą do kontaktu w tej sprawie.

Na zdjęciu: Małgorzata Górska, inspektor ds. ochrony zdrowia, w sprzęcie ochronnym wykonanym w olsztyńskim starostwie.

Na zdjęciu: Małgorzata Górska, inspektor ds. ochrony zdrowia, w sprzęcie ochronnym wykonanym w olsztyńskim starostwie

]Na zdjęciu: Pierwsze maseczki uszyte w PCPR.

Na zdjęciu: Pierwsze maseczki uszyte w PCPR.