Łęgucki Młyn czeka na kupca

25.01.2016
Marzysz o posiadłości, która mogłaby się stać Twoim miejscem na ziemi i jednocześnie sposobem na życie? Taki właśnie jest Łęgucki Młyn - malowniczo położony pośród czystych warmińskich lasów, nad jeziorami pełnymi ryb, urokliwy kompleks budynków o dużym potencjale turystyczno-wypoczynkowym. Dla wielu był już ostoją relaksu i regeneracji sił witalnych, a niebawem może być Twój! Powiat Olsztyński wystawił nieruchomość na sprzedaż. Cena wywoławcza to niecałe 3,5 mln zł.

Łęgucki Młyn to były ośrodek wypoczynkowy, zajmuje powierzchnię 7,7 ha i posiada własną zabytkową, bo 150-letnią elektrownię wodną. Jego wielkim atutem jest lokalizacja w gminie Gietrzwałd, nad jeziorami Łęguty i Isąg, nieopodal drogi wojewódzkiej. Znajduje się na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Lasów Taborskich i w obszarze ptasim oraz siedliskowym Natura 2000. Od Olsztyna dzieli go zaledwie 30 km.

To doskonała baza na rekreacyjne wypady do pobliskiego leśnego arboretum w Kudypach, rezerwatu bobrów na rzece Pasłęce, Sanktuarium Maryjnego z cudownym źródełkiem w Gietrzwałdzie, zabytkowych fortyfikacji z początku XX wieku w Tomarynach, czy na pole golfowe w Naterkach.
- W skład nieruchomości wchodzą trzy wille, letni domek mieszkalny, dwa drewniane domki gospodarcze oraz wartownia z barem i biurem. Mała elektrownia wodna zajmuje prawie 210 m 2, składa się z jazu z zasuwami oraz budynku z generatorami i dwiema turbinami typu Francisa o mocy 32 i 48 kW. Co ciekawe, część budynku została zaadaptowana na pokoje hotelowe. Cała posiadłość jest wyposażona w infrastrukturę techniczną – opowiada Katarzyna Grzybowska, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami w Starostwie Powiatowym w Olsztynie.

Łęgucki Młyn jest przystosowany do letniego wypoczynku. Przy brzegu jeziora stoją dwa pomosty spacerowe. Na terenie ośrodka znajduje się kort tenisowy oraz wiaty z kominkiem i miejscem na ognisko. Cała posiadłość otoczona jest ogrodzeniem.

Szczypty emocji dodają miejscowe legendy, według których Łęgucki Młyn miał być ulubionym miejscem spotkań dygnitarzy PRL-u z Władysławem Gomułką na czele. Ponoć w okolice przyjeżdżał też na polowania Piotr Jaroszewicz, a jeden z domków z sosny syberyjskiej podarował Gomułce Nikita Chruszczow.

19 stycznia Zarząd Powiatu w Olsztynie podjął decyzję o ogłoszeniu ustnego przetargu nieograniczonego na sprzedaż ośrodka. – Środki, które pozyskamy ze sprzedaży, zostaną wykorzystane na wkład własny w inwestycje, które faktycznie służą mieszkańcom, np. drogi – mówi starosta olsztyński Małgorzata Chyziak.

Przetarg odbędzie się 4 kwietnia. Szczegółowe informacje dotyczące nieruchomości można uzyskać w Starostwie Powiatowym w Olsztynie przy Placu Bema 5, w pokoju 108 lub telefonicznie pod numerem 89 521 05 29. Ogłoszenie o przetargu znajduje się na bip.powiat-olsztynski.pl.