Lato w Mojdach weszło w trzecią dekadę


25 lipca w miejscowości Majdy w gminie Stawiguda odbyła się 31 edycja Międzynarodowych Prezentacji Folklorystycznych pn. „Lato w Mojdach”. W trakcie imprezy nie zabrakło ani sportu, ani kultury, ani tym bardziej świetnej zabawy. Tej ostatniej nie popsuł nawet deszcz, który w pewnym momencie spadł na uczestników. Powiat Olsztyński wsparł finansowo organizację wydarzenia.

Impreza rozpoczęła się spływem kajakowym po jeziorze Wulpińskim. Tuż po południu odbył się III Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Sołtysa Majdy-Kręsk. Udział wzięło sześć drużyn, przy czym zwycięstwo odniosła ta o nazwie „Powiatowcy”. Puchary i upominki zawodnikom wręczali: sołtys Antoni Gromadzki, wójt gminy Stawiguda Irena Derdoń, wicestarosta olsztyński Jan Żemajtys oraz poseł Paweł Papke, jednocześnie prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Miłym zaskoczeniem była nagroda specjalna dla inicjatora imprezy „Lato w Mojdach”, czyli sołtysa wsi Antoniego Gromadzkiego, ufundowana przez wicestarostę. – Ideę organizowania tego typu imprez plenerowych oceniam bardzo wysoko. To świetna okazja do integracji lokalnej społeczności. Ma też dodatkowy aspekt – mobilizuje mieszkańców wsi do dbałości o otoczenie, zarówno to najbliższe, jak i sięgające poza obszar własnego ogródka. W „Lecie w Majdach” uczestniczą przecież także turyści, niektórzy z nich od lat specjalnie planują w tym czasie urlopy, żeby przyjechać na imprezę. W ym roku jednym z gości był członek rady sołeckiej z zaprzyjaźnionej wsi Mauden w Niemczech. Byli też turyści ze Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Po godz. 16 rozpoczęła się folklorystyczna część imprezy. Jako pierwszy i niestety jedyny, wystąpił zespół „Satit Silpakorn Folk Dance Group” z Tajlandii. Deszcz uniemożliwił prezentację Zespołu Pieśni i Tańca „Poleskije Zori” z Białorusi. Nie zdołał jednak przeszkodzić kontynuacji imprezy. Pod namiotem zabrzmiały dźwięki warszawskiej formacji Trace, grającej muzyke amerykańską z pogranicza country, bluesa, southern rocka i folk.

Tegoroczne „Lato w Mojdach” godnie weszło w trzecią dekadę. Teraz organizatorzy zastanawiają się nad urozmaiceniem formuły imprezy. Jak mówią, może warto byłoby jeszcze lepiej wykorzystać potencjał kulturowy mieszkańców gminy i powiatu. Szczegóły poznamy za rok…