Kolejne środki na ratowanie pałacu w Smolajnach

19.05.2021
To dobra wiadomość dla architektonicznej perły baroku, jaką niewątpliwie jest pałac biskupów warmińskich w Smolajnach w gminie Dobre Miasto. Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego zdecydował o przekazaniu 100 tys. zł na ratowanie budynku.

Pochodzący z 1 poł. XVIII wieku pałacyk w Smolajnach przez lata pełnił funkcję letniej siedziby biskupów. Częstym jego bywalcem był choćby książę poetów polskich Ignacy Krasicki. Obecnie funkcję administratora obiektu pełni samorząd Powiatu Olsztyńskiego. Ząb czasu bezlitośnie nadszarpnął zabytkowy budynek. Samorząd kilka lat temu porozumiał się z jego właścicielem, czyli kurią biskupią w Olsztynie, namówił też do współpracy wojewodę warmińsko-mazurskiego, marszałka regionu i burmistrza Dobrego Miasta. Środki przekazane przez samorządy oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozwoliły na rozpoczęcie remontu zabytku. Rewitalizacja wymaga jednak znacznych nakładów pieniężnych. Dobrą wiadomością jest więc decyzja Zarządu Województwa o przekazaniu 100 tys. zł na dalsze prace w Smolajnach.

Więcej w materiale TVP 3 Olsztyn: