Jelonek, gwara i biskup Tylicki w Bałdach

03.07.2013
Wjazd biskupa Piotra Tylickiego na Warmię, kilkadziesiąt stoisk z lokalnymi wyrobami, lekcja gwary warmińskiej, a na deser koncert niesamowitego Michała Jelonka z zespołem – tak w skrócie będzie wyglądał VI Warmiński Kiermas Tradycji, Dialogu i Zabawy, który odbędzie się 6 lipca w Bałdach w gminie Purda. Olsztyńskie starostwo wspiera finansowo warmińskie wydarzenie.

_

Kiermas w Bałdach to bez wątpienia najbardziej warmińska impreza w powiecie olsztyńskim. Wydarzenie zlokalizowane w gminie Purda przypomina lokalne tradycje, szczególnie obyczaj witania nowo mianowanego biskupa na granicy Warmii - w tym roku powitamy biskupa Piotra Tylickiego z okazji 470 rocznicy jego urodzin.

Potomkowie Hohenzollernów fundują głaz
Program Kiermasu tradycyjnie otworzy uroczysta msza święta w kościele w Butrynach celebrowana przez arcybiskupa Wojciecha Ziembę. W kościele zaśpiewa znakomity chór parafialny z Bartąga pod kierunkiem ks. Grzegorza Mocarskiego. Później na Trakcie Biskupim w Bałdach zostaną odsłonięte kolejne głazy pamiątkowe poświęcone trzem biskupom: Henrykowi Vogelsangowi, Piotrowi Tylickiemu i Karolowi Hohenzollernowi. Fundatorem głazu biskupa Piotra Tylickiego jest Gmina Stawiguda. Ksiądz kanonik Ireneusz Bruski ufundował głaz biskupowi Henrykowi Vogelsangowi. Głaz dla biskupa Karola von Hohenzollern-Hechingen został ufundowany przez księcia Karla Friedricha von Hohenzollern – po raz pierwszy potomkowie wielkiego rodu stawiają na Trakcie pomnik swojemu przodkowi.

Smalec na żubrówce
W inscenizacji powitania biskupa Piotra Tylickiego przez „wszystkie stany warmińskie” wystąpią aktorzy Teatru im. Jaracza w Olsztynie: Marian Czarkowski i Marcin Kiszluk oraz liczna grupa amatorów z ośrodka jady konnej w Bałdach. Od południa na łące koło Wrót Warmii stanie kilkadziesiąt stoisk z wyrobami lokalnymi. Będą wyroby z wikliny, biżuteria frywolitkowa, szydełkowane i haftowane serwety, obrusy ręcznie tkane i haftowane, anioły z masy solnej, pacynki, przytulanki, ręcznie robione kwiaty, tradycyjne zabawki dla dzieci, dania kuchni lokalnej i regionalnej (chleby na zakwasie prosto z pieca chlebowego, ciasta, smalec na żubrówce, tradycyjne wędliny, kwas chlebowy, podpiwek, ryby, kozie sery, lody, pierogi, faworki, ciasta, kuchy warmińskie, babka ziemniaczana), tradycyjna kuchnia rosyjska i wiele innych. Poza tym atrakcje dla dzieci, pokazy rzemiosła, wystawy edukacyjne Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku i Lasów Państwowych. Przewodnik PTTK będzie oprowadzał chętnych po Trakcie Biskupim.
Po południu na scenie wakacyjny blok edukacji warmińskiej, czyli lekcja gwary warmińskiej prowadzona przez Edwarda Cyfusa i Łukasza Rucha, lekcja tańców i piosenek warmińskich  - członkowie zespołu Warmia.
- Dla uczestników konkursu przewidziane zostały ciekawe nagrody m.in. koszulki z hasłami w gwarze warmińskiej – mówi Jolanta Weihs z Urzędu Gminy w Purdzie.

_

Jelonek na skraju puszczy...

Na zakończenie, na skraju Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej, w naturalnym dla siebie środowisku, wystąpi Jelonek (Michał) z zespołem. Zabrzmi niezwykłe połączenie klasycznych skrzypiec z mocną rockową oprawą.
- Sam Jelonek kiedyś powiedział o swojej muzyce, że brzmi jak orkiestra symfoniczna sterroryzowana przez kapelę metalową – śmieje się Jolanta Weihs.
Michał Jelonek zdobył wiele nagród, ale najbardziej ceni sobie te przyznawane przez publiczność, m.in. cztery Złote Bączki na Przystanku Woodstock (dwa z Ankh, jeden z Hunterem i jeden solowo). To także wielokrotny zwycięzca plebiscytów czasopism muzycznych: „Tylko Rock”, „Teraz Rock”, „Metal Hammer” i in., nominowany do Fryderyków (z Hunterem i solowo).
Wydał dwie płyty solowe.  Pierwsza pt. JELONEK jest duszą jego twórczości. Nagrana  z udziałem ośmiu „rockowych szaleńców” i jedną dobrze wychowaną wiolonczelą. Druga płyta, pt. JELONEK REVENGE, to spełnienie oczekiwań po pierwszej płycie. Jej wizytówką jest ViolMachine. Przy Tańcu z szablami nie da się stać spokojnie, a Old Sorrow zwilżyłby oczy nawet bohaterowi kina akcji.
Organizatorem Kiermasu jest gmina Purda. Starostwo Powiatowe w Olsztynie wspiera finansowo wydarzenie. Szczegółowy program i rozkład jazdy bezpłatnych autobusów znajdują się na stronie www.kiermas.pl