Jek młode po naszamu godać chcó

25.11.2019
Mury olsztyńskiego starostwa rozbrzmiały mową przodków. Aż 19 młodych mieszkańców Warmii wzięło udział w V Regionalnym Konkursie Gwary Warmińskiej.

Usłyszeć dziś gwarę warmińską nie jest łatwo. Mimo iż jest mową dawnych mieszkańców tych ziem, a do tego została wpisana na niematerialną listę UNESCO, ludzi posługujących się nią nie ma już  zbyt wielu. Kilka lat temu na pomysł zorganizowania konkursu popularyzującego język, historię i tradycję Warmii wpadł Łukasz Ruch, w którego domu mówiło się lokalnym dialektem. Tak oto, pod hasłem „Po naszamu. Po warnijsku”, 23 listopada w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Olsztynie odbyła się V edycja Regionalnego Konkursu Gwary Warmińskiej. W organizację wydarzenia zaangażowali się: Powiat Olsztyński, Stowarzyszenie „Dom Warmiński” oraz Komitet Organizacyjny konkursu.

Wielką entuzjastką tej inicjatywy jest Joanna Michalska, wicestarosta olsztyński. – Przyglądam się konkursowi od pierwszej edycji i cieszę się, że chętnych do udziału w nim jest coraz więcej. Gwara, tradycja, kultura warmińska są tymi elementami, które wyróżniają nasz region spośród innych. Jeśli nasze dzieci chcą się gwary uczyć, to trzeba im to umożliwić. Stąd moja determinacja, żeby wesprzeć pomysłodawców i pomóc im zorganizować piątą edycję konkursu – mówiła wicestarosta.

Zgodził się z nią starosta Andrzej Abako. Powiat Olsztyński w zdecydowanej większości leży na Warmii, więc nie sposób byłoby nie wspierać tego regionalizmu. Stąd staramy się go promować również przez nasze hasło reklamowe „Warmia jest miła”. To przepiękny region. Mamy mnóstwo zabytków, których mogą nam pozazdrościć inne zakątki w Polsce. Warmia poza tym cały czas się rozwija. W ostatnim czasie obserwujemy w naszym powiecie boom gospodarczy, jesteśmy też jedynym powiatem w województwie, który ma „przyrost naturalny” i chodzi nie tylko o nowe pokolenie, ale też dorosłych, którzy się do nas przesiedlają – wymieniał starosta.

Młodym wykonawcom przysłuchiwało się prawie 60 osób. Wśród nich, obok wspomnianych starosty i wicestarosty, znaleźli się także Jacek Szydło – członek Zarządu Powiatu i Waldemar Szydlik – sekretarz Gminy Dywity. Nie zabrakło też przedstawicieli mediów oraz pań z zespołu śpiewaczego „Pokolenia” z Biesala, które wykonały dawne warmińskie pieśni.

Wśród uczestników konkursu znaleźli się uczniowie szkół podstawowych z powiatu i Olsztyna. Wśród nich był Jakub Rodkiewicz z SP w Dywitach. – Słyszałem, jak w ubiegłym roku mój kolega przygotowywał się do konkursu i ta gwara mi się spodobała. Nie jest aż taka trudna, poza tym czuję się Warmiakiem. Koledzy jeszcze nie słyszeli jak mówię gwarą, nauczyciele też nie, ale jeśli będą chcieli posłuchać, to chętnie wystąpię przed nimi – mówił w oczekiwaniu na werdykt jury.

W tym zaś zasiedli znawcy zarówno języka, jak i tradycji warmińskich: Edward Cyfus, Łukasz Ruch i Jadwiga Orzołek. Zgodnie podkreślali wysoki poziom przygotowania uczestników i efekty pracy na warsztatach gwarowych, które poprzedziły sam konkurs. Jurorzy brali pod uwagę dobór tekstu, jego opanowanie pamięciowe, rozumienie i poprawność gwary oraz ogólny wyraz artystyczny. Na dodatkowe punkty mogli liczyć wykonawcy w strojach regionalnych.

W kategorii klas III-V SP komisja przyznała I miejsce Cezaremu Chodakowskiemu (NSP Art School w Olsztynie), II – Mai Kozłowskiej (SP w Dywitach) oraz wyróżnienie Aleksandrze Hnatiuk (SP w Dywitach). Laureatami w kategorii klas VI-VIII SP zostali: I miejsce Łucja Chodakowska (SP 34 w Olsztynie), II Bartosz Brzeziński (SP 34 w Olsztynie), III – Jakub Rodkiewicz (SP w Dywitach) i Zuzanna Sosińska (ZSP w Klebarku Wielkim). Wyróżnienie otrzymali Antoni Arlik (SP w Dywitach), Kaja Szpyrka (SP 30 w Olsztynie) i Patrycja Bojarska (ZSP w Łęgajnach).

Jury wręczając nagrody młodym Warmiakom sami nie omieszkali zwrócić się do publiczności w warmińskiej gwarze. – Sprawdy syrce sia człoziekoziu raduje jek słucho, co młode po naszamu godać chcó – mówił Edward Cyfus.

Więcej na temat V Regionalnego Konkursu Gwary Warmińskiej można będzie usłyszeń w reportażu red. Anny Minkiewicz-Zaremby na antenie Radia Olsztyn 103,2 FM w środę 4 grudnia o godz. 18:30, w audycji "Małe Ojczyzny".