Jak skorzystać z funduszy unijnych?

13.08.2015
"Edukacja w funduszach europejskich 2014-2020" była tematem warsztatów, które odbyły się 13 sierpnia w Starostwie Powiatowym w Olsztynie. Szkolenie skierowane było do przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i instytucji z terenu powiatu olsztyńskiego. - Państwa obecność jest dowodem na to, że myślicie o pozyskiwaniu środków zewnętrznych na rozwój swoich przedsiębiorstw, jednostek i organizacji, co z kolei przekłada się na rozwój gospodarki i kultury w powiecie. Życzę, by dzisiejszy dzień spędzili Państwo pracowicie i owocnie - powitała uczestników spotkania Małgorzata Chyziak, starosta olsztyński.

Droga do skorzystania z funduszy europejskich jest trudna, ale nie niemożliwa. Przekonywała o tym Dagmara Bielawska z Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. - Pisząc projekty musicie brać pod uwagę strategię, jaką Unia przyjęła. A skupia się na działaniach wdrażających reformy, umożliwiające wspieranie gospodarki i wychodzenie państw z kryzysu. Dlatego musicie pamiętać, że jeśli na przykład chcecie zrealizować projekt z myślą o przedszkolaku, to musicie mu dać takie umiejętności, by przez cały proces edukacji przygotować go do późniejszego wejścia na rynek pracy - mówiła.

Uczestnicy podczas warsztatów zapoznali się z zasadami, którymi kieruje się unia, rozpatrując wnioski o dofinansowanie. Wiedza teoretyczna była poparta przykładami praktycznymi. - Myśląc o projektach miękkich, trzeba pamiętać o trzech aspektach. Pierwszym z nich jest zrównoważony rozwój, czyli takie działania, które nie odbywają sie kosztem środowiska. Starajcie się zatem edukować, np. o segregacji odpadów, realizować gry terenowe, które nawet po zakończeniu finansowania mogą być nadal realizowane. Drugą ważną kwestią jest równanie szans. Przyglądajcie się, czy istnieją jakieś bariery, które możecie poprzez swój projekt zniwelować. Może to być zapewnienie kosztów przejazdu na zajęcia w mieście dzieciom ze wsi. Tworząc stronę internetową, wprowadźcie opcję dla osób niewidomych. Przy projektach inwestycyjnych, np. budowie boiska, myślcie o przystosowaniu toalet do potrzeb osób niepełnosprawnych. Niech to boisko będzie wielofunkcyjne - z koszami do koszykówki, bieżnią itp. Warto zawsze pomyśleć o miejscu z przewijakiem dla małych dzieci, stojakach na rowery...
Trzecim ważnym punktem polityki przyznawania środków europejskich jest działanie na rzecz społeczeństwa informacyjnego, np. poprzez upowszechnianie nowych technologii - opowiadała Dagmara Bielewska.

Spotkanie w Starostwie zapoczatkowało cykl czterech szkoleń o tematyce funduszy unijnych. Kolejne odbędzie się 25 sierpnia pod nazwą "Włączenie społeczne w funduszach europejskich". Na 7 września zaplanowane zostało seminarium "Fundusze Europejskie 2014-2020", a na 22 września - warsztat "Przygotowanie wniosku aplikacyjnego do EFS".
Zasady rekrutacji oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie internetowej: www.eswip.pl