Imieniny Krasickiego


Jak głosi polskie przysłowie, gdzie kucharek sześć ta nie ma co jeść – na szczęście w sobotę w Smolajnach gotowało pięciu kucharzy, więc prawie pięciuset gości miało okazję spróbować szaleju przygotowanego z okazji „Imienin biskupa Ignacego Krasickiego”.

„Imieniny” – to nazwa imprezy zorganizowanej w letnim pałacu biskupów warmińskich przez starostę olsztyńskiego Andrzeja Abako, który wystąpił w roli „stolnika” biskupiego dworu zapraszając do wspólnej zabawy mieszkańców regionu.

Główną atrakcją było przygotowywanie potraw z szaleju, czyli… bobu – jednego z przysmaków księcia biskupa warmińskiego, konesera wykwintnej kuchni.

– Jak wynika ze źródeł ulubionym daniem Krasickiego był szalej – mówi znany kuchmistrz Jan Kuroń. – Dotarłem do receptury i choć nie było sposobu przygotowania, to były podane składniki. Według tych składników odwzorowałem mniej więcej jak to powinno wyglądać.

Pod czujnym okiem mistrza Jana do zmagań z szalejem przystąpili także: arcybiskup Józef Górzyński – metropolita warmiński, Artur Chojecki – wojewoda warmińsko-mazurski,

Andrzej Abako – starosta olsztyński i Jarosław Kowalski – burmistrz Dobrego Miasta, którzy z powodzeniem przygotowywali swoje warianty tej potrawy. Potwierdzili to widzowie, którzy mieli okazję ich skosztować, jak i stosowny certyfikat, który otrzymali od J. Kuronia.

„Strawę duchową” uczestnikom zabawy zapewniali aktorzy olsztyńskiego teatru, którzy czytali bajki Ignacego Krasickiego, księcia polskich poetów oraz kwartet smyczkowy Avista prezentujący utwory muzyczne z końca XVIII.

Głównym celem imprezy było jednak do zwrócenia uwagi na stan pałacu i wzmocnienie przekonania, że zabytek trzeba natychmiast ratować. – To miejsce zawsze było pełne życia i chcemy aby takim było w przyszłości, ale to wymaga sporych pieniędzy, o które od lat zabiegamy w różnych instytucjach  – mówi starosta A. Abako.

Ze względu na pogarszający się stan techniczny budynku, od pięciu już lat należący do Archidiecezji Warmińskiej pałac jest zamknięty i czeka na coraz pilniejszy remont i rewitalizację, które pozwolą na udostępnienie do ludziom – jak zapewniał „imieninowych” gości abp J. Górzyński.

Relacje z wydarzenia zobaczyć i posłuchać można na stronach:

TVP3 Olsztyn - link

Olsztyn24 – link

Radio Olsztyn – link

Dobre Miasto Net – link

Olsztyn Gość.pl – link