Gotowi na lato

12.06.2017
W przededniu wakacji w starostwie odbyło się rozszerzone posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Wzięli w nim udział przedstawiciele samorządów i służ odpowiedzialnych za zdrowie oraz bezpieczeństwo mieszkańców powiatu. Receptą na udane lato ma być większa ilość patroli drogowych, kontrola kąpielisk i ośrodków wypoczynkowych.

Według danych policji i straży pożarnej, nadal największym problemem jest bezpieczeństwo na drogach. - W porównaniu z rokiem ubiegłym widzimy wzrost zdarzeń drogowych, w tym tych z udziałem osób nietrzeźwych, a także rowerzystów. Podjęliśmy więc decyzję o skierowaniu na stałe do Biskupca radiowozu, który będzie obsługiwał teren gmin Biskupiec, Dobre Miasto, Barczewo, Jeziorany i Purda. Dodatkowo na drogach pojawią się patrole rajdujące. Wdrożona też została procedura utworzenia w Kolnie posterunku policji, a w Świątkach przynajmniej trzy razy w tygodniu będzie pełnił służbę dzielnicowy. W pierwszy i ostatni weekend wakacji na drogach powiatu olsztyńskiego zostaną przeprowadzone akcje prewencyjne. Funkcjonariusze pojawią się też na koncertach, wyścigach i imprezach skupiających dużą liczbę osób - zapowiada Komendant Miejski Policji w Olsztynie Piotr Zabuski. Policja będzie też pilnowała porządku na wodzie. Funkcjonariusze mają do dyspozycji po jednej łodzi motorowej na jeziorach Dadaj i Ukiel, pozostałe cztery będą dowożone na akweny w zależności od bieżących potrzeb, m.in. na jeziora Pluszne i Wulpińskie, zgodnie z prośbą gminy Stawiguda.

Nad akwenami pojawią się też strażacy. W zasobach Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie są cztery łodzie. Po jednej w JRG 1 w Olsztynie i JRG w Biskupcu, dwie pozostają do dyspozycji specjalistycznej grupy nurkowej z JRG 2 w Olsztynie. Łodzie, pontony i ubrania pozwalające na prowadzenie czynności ratunkowych w wodzie mają też jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Ochotnicy mają też samochody ratowniczo-gaśnicze. O ile jednak potencjał sprzętowy jest, tak zaczyna brakować rąk do pracy. - Głównym problemem jest brak ludzi działających w strukturach jednostek OSP. Ochotnicy w dużej mierze pracują w Olsztynie i dopiero po pracy oraz w weekendy mogą jechać do zdarzeń. Często się zdarza, że samochody wyjeżdżają w niepełnym składzie, co się z kolei przekłada na bezpieczeństwo samych strażaków - zauważa Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie Andrzej Górzyński. W ubiegłym roku w okresie letnim strażacy wyjeżdżali do ponad 700 zdarzeń.

Naszego zdrowia pilnuje też Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. - Wszystkie obiekty zgłoszone do PSSE jako miejsca, w których przygotowywana jest żywność i są ujęcia wody, sprawdzamy pod kątem higieny komunalnej. W ubiegłym roku wydaliśmy dużo decyzji zawieszających możliwość działania obiektu. Takie postępowanie nakłada na nas ubiegłoroczne rozporządzenie, w myśl którego obecność zaledwie pięciu bakterii w wodzie, stanowi o wystąpieniu zagrożenia. A odpowiedzialność za bezpieczeństwo wody ponosi jej producent - mówi Teresa Parys, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. Sprawdzane będą też baseny (tu też przepisy są bardziej restrykcyjne), gospodarstwa agroturystyczne, hotele, obiekty kulturalne, przystanki, stacje paliw, szalety publiczne, domy pielgrzymów, place zabaw i biblioteki.

W większości gmin w powiecie olsztyńskim ostatni apel kończący rok szkolny poświęcony będzie bezpiecznemu wypoczynkowi podczas wakacji. W Biskupcu naprawiony został sprzęt na placach zabaw i boiskach sportowych, w miejscach zwyczajowo wykorzystywanych jako plaża został wymieniony piasek, naprawiono pomosty i przygotowano miejsca do wodowania łodzi ratunkowych. Na plaży miejskiej w Barczewie nad bezpieczeństwem kąpiących się w godz. 10-18 będzie czuwać dwóch ratowników. Podobnie jak nad jeziorem Limajno w gminie Dobre Miasto. Tu także leśnicy kończą przygotowania leśnych parkingów i miejsc na ognisko. Przedstawiciel gminy poprosił też policję o patrolowanie plaż w godzinach popołudniowych. Na terenie Dywit bezpieczeństwu mają służyć połączone patrole policji i straży miejskiej. Na duży napływ pielgrzymów przygotowuje się Gietrzwałd, w którym organizowane są obchody jubileuszowe sanktuarium. Z kolei Jeziorany uruchomiły system monitoringowy. Gmina wypowiedziała też wojnę barszczowi Sosnowskiego. Z toksyczną rośliną będzie też walczyć Kolno i Powiatowa Służba Drogowa. Z myślą o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, gmina Olsztynek odświeżyła znaki poziome i pionowe, kontroluje stan nawierzchni dróg, w tym dojazdowych do ośrodków wypoczynkowych. Stawiguda zachęca swoich mieszkańców do korzystania z komunikatora "Blisko" w mobilnych urządzeniach elektronicznych. Gmina kontroluje też wodę w swoich akwenach, z niepokojem przyglądając się rzece Łynie.

Do zainstalowania w smartfonie aplikacji "Bezpieczny Olsztyn" zachęca Paweł Drankowicz, kierownik Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego. - Coraz częściej na naszym terenie pojawiają się silne zjawiska pogodowe, na portalu i w aplikacji publikujemy więc aktualne prognozy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Informujemy też o zdarzeniach i utrudnieniach drogowych.

Po wysłuchaniu raportów na temat przygotowań do sezonu letniego, starosta olsztyński Małgorzata Chyziak jako przewodniczącą Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego dokonała podsumowania. - Państwa praca i lata doświadczenia powodują, że zarówno gminy, jak i służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo mieszkańców oraz turystów w powiecie olsztyńskim, są gotowe na nadejście lata.