Gospodarska wizyta na powiatowych drogach

13.08.2019
- Cieszę się, że nasze inwestycje drogowe idą w dobrym kierunku. Sporo jeszcze przed nami, ale dużo zostało już wykonane, by mieszkańcom lepiej i bezpieczniej podróżowało się po powiecie – podsumował swoją podróż po drogach powiatowych Andrzej Abako, starosta olsztyński.

Rozpoczął ją w Barczewie, gdzie sprawdził stan przygotowań do termomodernizacji budynku Obwodu Drogowego Powiatowej Służby Drogowej (PSD), która będzie skutkować znaczną redukcją kosztów utrzymania jednostki w zakresie opłat za energię, a przy tym przyczyni się do ochrony przyrody. – Chciałem też sprawdzić, jakim sprzętem dysponują drogowcy w Barczewie oraz  na jakim etapie znajdują się przygotowania do akcji „Zima” i zmiany sposobu utrzymania dróg w tym najtrudniejszym okresie  – mówi A. Abako.

Skontrolowane zostały także zasoby sprzętowe, materiałowe oraz lokalowe w Obwodzie Drogowym w Olsztynku. Stamtąd starosta pojechał do Jonkowa, gdzie obecnie trwa  największa tegoroczna inwestycja powiatu. Projekt pod nazwą „Poprawa ekomobilności miejskiej na terenie gminy Jonowo” realizowany jest dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Od października ubiegłego roku, czyli momentu podpisania umowy z wykonawcą, drogowcy ułożyli nawierzchnię ścieralną na odcinku 1,5 km od ronda na drodze wojewódzkiej 527 do zjazdu na Mątki, niższe warstwy wiążące z kolei wyłożono w Godkach wraz z  chodnikami i krawężnikami.  W Węgajtach na chodnikach i zjazdach leży już nawierzchnia z kostki betonowej. Na zaawansowanym etapie są także prace przy traktach pieszo-rowerowych. Powstało 70 % całej kanalizacji deszczowej oraz rowy po obu stronach jezdni. W najbliższych miesiącach planowane jest wylewanie asfaltu.

- Widok szerokiej, funkcjonalnej drogi, z utwardzonymi poboczami cieszy oko. Naprawdę wiele zostało zrobione. Chciałem jednak osobiście sprawdzić stan inwestycji. Tym bardziej, że niedawno pojawiły się nowe elementy, wymagające dodatkowego finansowania.  Zarząd Powiatu będzie musiał się zastanowić nad przedstawionym przez PSD nowym zakresem prac do realizacji, które nie były przewidziane w pisanym pięć lat temu projekcie. Zrobimy jednak wszystko, co w naszej mocy, by droga była dobrze wykonana i przez długie lata służyła mieszkańcom. Mam nadzieję, że już wkrótce będzie jeszcze lepiej - podsumowuje starosta.