Garbusami spod starostwa na Gibraltar

08.07.2013
Grupa przyjaciół z Warmii, Mazur i Pomorza w oryginalny sposób uczciła 70. rocznicę śmierci generała Sikorskiego. W piątek 28 czerwca wyruszyła spod olsztyńskiego starostwa zabytkowymi Volkswagenami na samochodowy Rajd Pamięci. Po przejechaniu 3,5 tysiąca kilometrów śmiałkowie 4 lipca zameldowali się w Gibraltarze i wzięli udział w uroczystościach odsłonięcia pomnika generała Sikorskiego.

_
Na chwilę przed wyjazdem spod olsztyńskiego starostwa

Cztery stylowe Volkswageny Garbusy i śliczny, czerwony Volkswagen T2, nazywany też pieszczotliwie „ogórkiem” wzbudziły pod olsztyński  starostwem olbrzymie zainteresowanie mediów i przechodniów. O idei rajdu na Gibraltar i jego genezie opowiadał Jarosław Kowalski, mieszkaniec Dobrego Miasta, organizator zlotów VW-Garbus i twórca pomnika tego samochodu. - Już pięć lat temu postanowiliśmy z kolegami, że odwiedzimy Garbusami Gibraltar i w ten sposób uczcimy 70. rocznicę śmierci generała Sikorskiego – wyjaśniał Jarosław Kowalski.

_
Śmiałków żegnał m.in. Zbigniew Szczypiński, członek Zarządu Powiatu w Olsztynie i Mariusz Kwas, dyrektor powiatowej promocji

Wsparli niecodzienną inicjatywę

Miłośników starych samochodów, którzy są zawodowo związani z edukacją i historią żegnał pod olsztyńskim starostwem Zbigniew Szczypiński, członek Zarządu Powiatu w Olsztynie.
- Cieszę się, że Starostwo Powiatowe w Olsztynie mogło wesprzeć tak niecodzienną inicjatywę, która łączy w sobie pasję, miłość do zabytkowych aut i wątek historyczno-edukacyjny związany z uczczeniem rocznicy śmierci generała Sikorskiego – mówił Zbigniew Szczypiński. – W imieniu swoim, władz powiatu i wszystkich mieszkańców życzę szerokości na całej trasie liczącej ponad 3,5 tysiąca kilometrów.
Miłośnicy motoryzacji wyruszyli w trasę spod starostwa około południa w asyście innych zabytkowych samochodów. Po niemal tygodniu jazdy (każdego dnia Garbusy i „ogórek” pokonywały od 400 do nawet 900 km) i drobnych przygodach na trasie, grupa dojechała 3 lipca do Gibraltaru.
- W czwartek 4 lipca uczestniczyliśmy w uroczystościach odsłonięcia pomnika generała Sikorskiego na Gibraltarze – napisał na portalu społecznościowym Tomasz Gliniecki, uczestnik rajdu z Elbląga. - Po przejechaniu kilku tysięcy kilometrów, ekipa stanęła na kilkudniowy wypoczynek w marokańskiej Casablance.

_
Garbusy po przejechaniu ponad 3,5 tysiąca kilometrów w niespełna tydzień zameldowały się pod pomnikiem generała Sikorskiego w Gibraltarze

Wracają 20 lipca
W Rajdzie Pamięci wzięła udział grupa miłośników historii Polski i starej motoryzacji, mająca bogate doświadczenia w organizowaniu i realizacji podobnych przedsięwzięć od połowy lat 90. Jako jedni z pierwszych w kraju organizowali spotkania miłośników Volkswagena w Dobrym Mieście i Stegnie. Przez dwie dekady ekipa z powodzeniem przeprowadziła kilkanaście wypraw podróżniczych i odwiedziła niemal wszystkie kraje Europy, jak też kilkadziesiąt zagranicznych zlotów starych samochodów. W upamiętnianiu miejsc ważnych dla historii Polski, w ostatnich wyprawach odwiedzała miejsca pamięci i groby żołnierzy generała Maczka w holenderskich Axel i Hulst, a przed rokiem polskie wsie Bukowiny koło Suczawy na dzisiejszym pograniczu rumuńsko-mołdawskim. Zakończenie rajdu przewidziane jest na sobotę 20 lipca. Odbędzie się w pierwszym w Polsce muzeum Volkswagena w Galerii Pępowo. Nietypowe wydarzenie wsparły finansowo: Starostwo Powiatowe w Olsztynie oraz w Kartuzach.

Po tygodniowym wypoczynku w marokańskiej Casablance ekipa wróci do Polski